Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Polska kupi okręty podwodne?

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w środę z wizytą we Francji. Tematem rozmowy z min. Parly były - jak informował wcześniej wiceszef MON Michał Dworczyk - plany zakupów francuskiego uzbrojenia dla polskich sił zbrojnych, zwłaszcza okrętów podwodnych.

"Chcemy ten kontrakt zawrzeć jak najszybciej, a najlepiej jeszcze w tym roku" - powiedział minister Macierewicz w rozmowie z PAP odnosząc się do umowy dotyczącej okrętów podwodnych. "Na pewno siłą oferty francuskiej jest integracja rakiet manewrujących z okrętem podwodnym i to w ramach jednego kontraktu" - dodał minister.

Szef MON zauważył, że są szczegóły, które muszą być dopracowane. Nigdy nie przeprowadzono np. testu integrującego rakiety z okrętem. Wykonano tylko testy na platformie, co nie odzwierciedla dokładnie warunków panujących na okręcie podwodnym.

"Prace są jednak bardzo zaawansowane, co stwarza szansę na zakup, który byłby dla Polski bardzo korzystny" - dodał Macierewicz.

Jak powiedział szef MON rozmowa dotyczyła także stosunków gospodarczych, zwłaszcza w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. MON rozważa też współpracę ze Szwecją i z Niemcami.

Strona francuska interesuje się polskimi programami modernizacji technicznej armii, w tym - obrony powietrznej i wyposażenia Marynarki Wojennej w nowe okręty podwodne. "Jest gotowa rozmawiać o łodziach podwodnych zintegrowanych z pociskami manewrującymi, co dokładnie odpowiada polskim zapotrzebowaniom " - podkreślił minister.

Przed spotkaniem z minister Parly, Antoni Macierewicz obejrzał ośrodek MBDA, europejskiego koncernu zbrojeniowego, specjalizującego się w produkcji broni rakietowej. Jest on w stanie dostarczyć kompletny system uzbrojenia dla okrętów podwodnych.

"Bardzo duże wrażenie zrobiła dzisiaj na mnie prezentacja przedstawiona w MBDA a także otwartość pani minister na współdziałanie Polski i Francji. Florence Parly jest zaangażowana, w to, żeby te relacje były jak najlepsze" - powiedział Macierewicz w rozmowie z PAP.

Według ministra rozmowy były korzystne zarówno dla Polski, jak i dla Francji. Dodał, że "Polska jest gotowa przejść nad różnymi kwestiami do porządku dziennego, choć nie jest to łatwe".

Szef MON powiedział, że jego rozmowa dotyczyła też bezpieczeństwa europejskiego, wspólnych relacji polsko - francuskich w ramach NATO, kwestii dowództwa międzynarodowego w Elblągu, w tym ewentualności uczestnictwa Francji w tym dowództwie oraz dalszej dyskusji na temat stałej strukturalnej obrony Europy.

Minister Macierewicz podkreślił konieczność ukształtowania wspólnej obrony europejskiej tak, aby była ona również otwarta na obronę i współpracę z takimi państwami jak Gruzja, Mołdawia i przede wszystkim Ukraina.

"My bardziej odczuwamy zagrożenie ze wschodu, Francja bardziej odczuwa zagrożenie terrorystyczne" - podkreślił Macierewicz.

Szef MON został przyjęty przez Florence Parly w dawnym gabinecie prezydenta de Gaulle'a, co miało dla niego - jak powiedział - wartość symboliczną. "Umówiliśmy się z panią minister na kolejne spotkanie, by kontynuować nasze rozmowy" - powiedział Macierewicz.

« 1 »

Zobacz także

 • wues
  14.09.2017 09:32
  Nie jestem specjalistą w tym zakresie ale zdaje się, że MW potrzebuje wszystkiego. Okrętów nawodnych, podwodnych, śmigłowców itd. I to bardzo pilnie, bo ostatnie kilka rządów (łącznie z obecnym) doprowadziło do degradacji tego rodzaju sił zbrojnych. Jeśli mówimy o okrętach podwodnych, to na dzień dzisiejszy, z tych które mamy, pływa tylko 1 lub 2. Reszta stoi w dokach. Oznacza to, że załogi też siedzą na lądzie i nie ćwiczą. Cieszy mnie, że jest wola zakupu nowych, ale martwi mnie to co mówi Pan Maciarewicz: "Chcemy ten kontrakt zawrzeć jak najszybciej, a najlepiej jeszcze w tym roku". Program Orka trwa już kilka lat i cały czas zastanawiamy się jaki i od kogo okręty kupić. Jeśli Pan Maciarewicz mówi, że możliwe jest podpisanie tego kontraktu w tym roku, to podobnie jak to było rok temu z zakupem nowych śmigłowców (przypomnę obiecywał do końca 2016 a potem do końca marca 2017), to oznacza to tylko tyle, że nie wie co mówi. Fizycznie nie da się ustalić szczegółów takiego kontraktu 3 miesiące... O przetargu nawet nie wspominam.
  doceń 4
 • wues
  14.09.2017 09:35
  I osobno mała szpileczka: "Jest gotowa rozmawiać o łodziach podwodnych zintegrowanych z pociskami manewrującymi, co dokładnie odpowiada polskim zapotrzebowaniom ". MW pływa okrętami a nie łodziami :)
  doceń 1
 • Gość
  14.09.2017 13:45
  Nie kupił francuskich helikopterów, a teraz kupi okręty - wątpliwe.
  doceń 1
 • Gość
  14.09.2017 17:50
  toz przeciez rzond stocznie mial odnawiac polskie a nie francuskie...chyba,ze odnawia jak autobusy odnowil...Niemcom.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama