Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wójcik: Kampania Polskiej Fundacji Narodowej nie jest finansowana ze środków publicznych

Kampania informacyjna Polskiej Fundacji Narodowej, która ma przybliżyć szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości jest działaniem uzasadnionym i nie finansowanym ze środków publicznych - oświadczył we wtorek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

W sieci dostępne są strony internetowe: takjakbylo.pl i sprawiedliwesady.pl, będące częścią kampanii informacyjnej Polskiej Fundacji Narodowej, która chce Polakom i obserwatorom za granicą przybliżyć szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości. Powstał także pierwszy spot internetowy.

Szczegóły kampanii przedstawili wspólnie w piątek: premier Beata Szydło i władze Polskiej Fundacji Narodowej. Cezary Jurkiewicz, prezes Fundacji i szefowa rządu zgodnie podkreślali, że celem akcji jest przekazywanie prawdy o tym, co dzieje się w naszym kraju.

W czwartek Polska Fundacja Narodowa poinformowała, że jej działania mają na celu wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej znaczenia reform wymiaru sprawiedliwości oraz pokazanie, że znajdują się one w nurcie europejskiego i światowego dziedzictwa demokratycznego. Jak podkreślono, działania podjęte przez fundację włączają się w nurt ogólnopolskiego i światowego zainteresowania przeprowadzanymi w Polsce reformami.

We wtorek w Polsat News spytano wiceszefa MS czemu do akcji informacyjnej PiS dot. sądownictwa użyto środków publicznych.

"Chcę powiedzieć jedną rzecz: to nie są środki publiczne zgodnie z ustawą o finansach publicznych, jeden z przepisów mówi, co jest środkiem publicznym, a drugi, na co mogą być one wydawane; to nie są środki publiczne" - odpowiedział Wójcik. Podkreślił, że akcję prowadzi fundacja, "na którą jakaś grupa fundatorów płaci środki".

Dopytywany czy jego zdaniem taka akcja służy promocji polskiej marki, Wójcik odpowiedział: "Zgodnie ze statutem jest to działanie uprawnione, bo wizerunek buduje się zarówno za granicą jak i w Polsce. Skala dezinformacji, jaka miała miejsce w ostatnich tygodniach ws. sądów naprawdę przelała czarę goryczy".

Wójcik podkreślił, że kampania informacyjna dot. sądów "to nie jest akcja PiS ani rządu".

Pytany, czy promocji polskiej marki za granicą służy pokazywanie, że "mamy też sędziów, którzy kradną wafle", Wójcik zaznaczył, że nie zna kolejnych etapów akcji. "Zawsze będę jednak popierał każde działanie, które niszczy dezinformację w przestrzeni publicznej, a opozycja doskonale wie, że nakłamała tyle przy okazji ustawy o Sądzie Najwyższym, KRS i o ustroju sądów powszechnych" - podkreślił wiceszef MS.

Misją powołanej latem zeszłego roku Polskiej Fundacji Narodowej jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą. Fundacja powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa.

« 1 »

Zobacz także

 • Kamil
  13.09.2017 13:51
  To ciekawe, jeśli Wójcik z PiS mówi, że rząd i PiS nie mają nic wspólnego z kampanią PFN powołanej przez PiS, z szefem-radnym PiS, wspieranej przez PBS z PiS.
  doceń 4
 • Gość
  14.09.2017 12:44
  Kłamstwo czystej wody, niestety, nie pierwsze i nie ostatnie w wykonaniu naszej politycznej elity PiS, na którą oddaliśmy głos, wierząc, że wprowadzi dobrą zmianę. Ta fundacja miała działać na rzecz poprawy marki Polski i Polaków za granicą, a nie wydawać publiczne środki na partyjne kampanię wewnątrz kraju. I jeszcze te łgarstwa, że to nie publiczne pieniądze, tylko od jakichś anonimowych prywatnych sponsorów. Ludzie, otrząśnijcie się, przecież wybraliśmy was dla dobrej zmiany, a nie dla władzy i pieniędzy, które widać potrafią potwornie zniewalać.
  doceń 1
 • Gość
  14.09.2017 13:51
  Strona internetowa "SprawiedliweSady.pl" niezgodna z ustawami i oni w ten sposób chcą promować Polskę ! Chyba, że chcą promować naruszanie prawa obowiązującegow Polsce.
  doceń 1
 • MarianNowak
  14.09.2017 18:16
  W tej chwili już wiemy, że to jest nieprawda co powiedziała premier Szydło, ponieważ PFN i kampania sprawiedliwe sądy nie są z inicjatywy spółek SP lecz jak oficjalnie twierdzi Marszałek Terlecki - kampanię sprawiedliwe sądy prowadzi rząd PiS. Zatem przyznaje, że rząd PiS kłamał w tej sprawie przez trzy dni.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama