Nowy numer 24/2018 Archiwum

Czy USA zaatakują Koreę Północną? Trump odpowiada

Pytany przez dziennikarzy, czy USA zaatakują Koreę Płn. po jej najnowszej próbie nuklearnej, prezydent Donald Trump odparł: "Zobaczymy". Napisał też na Twitterze, że USA mogą zerwać wymianę handlową z państwami, które prowadzą interesy z Pjongjangiem.

Wcześniej w niedzielę prezydent skrytykował ugodową politykę Korei Południowej wobec Pjongjangu i napisał na Twitterze: "Oni rozumieją tylko jedno!".

"Korea Północna jest państwem zbójeckim, które stało się wielkim zagrożeniem i źródłem zakłopotania dla Chin" - napisał Trump, dodając, że Pekin "próbuje pomóc, ale z niewielkim powodzeniem". Chiny są największym partnerem handlowym Korei Północnej.

AP podkreśla, że jest to pierwsza próba nuklearna, z którą musi sobie poradzić administracja Trumpa; inne agencje podkreślają, że dziwne jest, iż mimo powagi sytuacji prezydent komentuje test broni nuklearnej na Twitterze.

Sekretarz stanu Rex Tillerson prowadzi w niedzielę rozmowy z szefami dyplomacji państw azjatyckich, a minister finansów USA Steve Mnuchin poinformował wcześniej, że przygotowuje projekt nowego "pakietu sankcji" wymierzonych w Koreę Płn., i dodał, że rekomenduje prezydentowi całkowite zablokowanie sankcjami wymiany handlowej z Koreą Północną.

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne na terytorium Korei Północnej.

arch.

« 1 »

Zobacz także

 • Jan Roncalli
  03.09.2017 19:25
  Cyber-atak Korei Północnej na polskie banki należałoby w tym kontekście uważać za odwrócenie uwagi od aktywności Rosji w regionie. Odpowiedź na prowokację może być tylko jedna. Współpraca z Chinami, Rosją i Assadem w celu wywarcia presji na reżim w Pyongyang. SzOW z racji jeszcze tajnej współpracy wojskowej po przyłączeniu Indii i Pakistanu staje się coraz większym zagrożeniem dla tzw. wolnego świata i sprawdzianem dla interoperacyjności wojsk NATO, które w ramach WPZiB słusznie przez Trumpa są uważane za potrzebne do wzięcia odpowiedzialności państw UE za swoje bezpieczeństwo, na które wpływa całokształt wewnętrznych relacji społecznych i potencjalnych działań wywrotowych ze strony mafii i sekt ideologicznych prowadzonych w ramach 4 generacji wojen. Do równoważenia Rosji w regionie wg Kissingera jest potrzebne równoważenie Niemiec w UE, co wpłynie na wzmocnienie wspólnoty interesów w ramach UE i osłabienie presji ze strony Moskwy i jej partnerów.
  doceń 0
 • mee...
  03.09.2017 22:35
  ...no I Chiny maja problem, bo albo bolszewicy zdradza bolszewicka albo Chiny straca amerykanski rynek zbytu na swoje badziewie...nie nadaremno tez w niemczech plakano gdy Clinton przegrala;)

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama