Nowy numer 42/2019 Archiwum

500 Plus dla seniorów? Ministerstwo pracuje nad projektem

500 Plus dla seniorów co rok? Nad pomysłem pracuje resort rodziny i pracy, a jego wprowadzenie w życie bierze pod uwagę Ministerstwo Finansów. Startuje trzyletni maraton wyborczy, a głosy seniorów są dla PiS bezcenne - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

"Świadczenie finansowe miałoby być wypłacane emerytom i rencistom od 2018 r. Beneficjenci dostawaliby je raz w roku, a nie co miesiąc jak 500 Plus skierowane do rodzin" - czytamy w artykule.

"Widać, że po wprowadzeniu 500 Plus rodziny robią lepsze zakupy, bo ich sytuacja finansowa poprawiła się, a osoby starsze liczą każdy grosz. W wielu rozmowach z emerytami, którzy dostają najniższe świadczenia, przewija się wątek, że taki jednorazowy zastrzyk finansowy pozwoliłby im na niewielkie inwestycje, zrobienie remontu, zakup sprzętu, bo na bieżąco nie są w stanie oszczędzać" - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Minister podkreśliła, że chodzi o "wstępny projekt, jeszcze przed konsultacjami".

Aby świadczenie weszło w życie, pieniądze na jego pokrycie powinny zostać zapisane w ustawie budżetowej na 2018 r. "Pracuje obecnie nad nią resort finansów, który szacuje, że sfinansowanie nowego dodatku będzie kosztowało 2,5 mld zł" - wskazuje dziennik.

Z wyliczeń DGP wynika, że środki tej wysokości "pozwolą na wypłatę świadczenia dla 5-6 mln emerytów i rencistów (wszystkich jest ok. 9 mln). Choć będzie to zależało nie tylko od pieniędzy zarezerwowanych w kasie państwa, ale także od tego, czy byłoby to świadczenie w identycznej wysokości dla wszystkich".

"Od przyszłego roku startuje trzyletni wyborczy maraton: najpierw wybory samorządowe w 2018 r., potem w 2019 r. europejskie oraz parlamentarne i wreszcie w 2020 r. prezydenckie" - wskazuje GPC. "Emeryci są i będą istotną grupą wyborców. Zależą od instytucji publicznych, więc politykowi łatwo do nich dotrzeć. Poza tym, z powodu zmian demograficznych, na pewno nie będzie ich ubywać" - ocenił w swym komentarzu dla dziennika politolog Rafał Chwedoruk.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  23.08.2017 21:02
  Modelowa kiełbasa wyborcza na maraton wyborczy 2018-2020. Tak PiS próbuje przekupić emerytów ich własnymi pieniędzmi.
  doceń 3
 • Gość
  24.08.2017 01:30
  przekupić ludzi ich własnymi pieniędzmi to "top level" złodziejstwa :)
  doceń 2
 • Gość
  24.08.2017 07:05
  Zadaniem każdej władzy jest podział dóbr, PiS dzieli tak aby dogodzić najuboższym i zasypywać nierówności spoleczne. Jeśli komuś to nie pasi niech zaglosuje na gangsterską opozycje.
  doceń 5
 • amico
  25.08.2017 10:42
  Emerytura to świadczenie, na które pracował człowiek całe swoje życie od ukończenia szkoły do osiągnięcia wieku emerytalnego i rządzący okradają takich prawdziwych emerytów nie waloryzują im odpowiednio do wzrostu cen emerytur.Nazywają emerytami tych co przepracowali 5, 10 lub 15 lat i im kosztem prawdziwych emerytów dają pieniądze przewidziane dla emerytów. Są Ośrodki Pomocy Społecznej dać tym ludziom zapomogi, żeby mogli żyć godnie jak człowiek. A nie nazywać ich emerytami i pieniądze przeznaczone na podwyżki dla emerytów im przekazywąć.Prawdziwy emeryt to powinien mieć przynajmniej 30 lat pracy.
  Po raz kolejny pomoc dla tych, którzy świadomie odprowadzali do zus-u najniższe składki, nie pracowali dziesięciolecia, płatników krus-u itp, a dla tych, którzy przez dziesiątki lat wpłacali uczciwie składki zasilając zus, pozostaje znowu śmiech na sali, wstyd Pani Premier, a nie dbanie o emerytów, bo jeśli znowu podniesiecie najniższe emerytury, a nie wg stażu pracy, będzie to znowu krzywdzące!!!!

  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL