Nowy numer 20/2019 Archiwum

Zmarł historyk Eberhard Jaeckel

Zmarł Eberhard Jaeckel, niemiecki historyk specjalizujący się w historii nazizmu i Holokaustu. O śmierci 88-letniego naukowca poinformowała w czwartek gazeta "Stuttgarter Zeitung". Jaeckel był jednym z inicjatorów budowy pomnika ofiar Holokaustu w Berlinie.

Do najważniejszych publikacji historyka należy wydana w 1969 roku książka "Hitlera pogląd na świat". W Polsce opublikował ją w 1973 roku Państwowy Instytut Wydawniczy w serii Biblioteka Myśli Współczesnej w tłumaczeniu Anny Danuty Tauszyńskiej i z przedmową prof. Franciszka Ryszki.

Jaeckel był związany od lat 60. do przejścia na emeryturę w 1997 roku z uniwersytetem w Stuttgarcie, gdzie objął katedrę historii współczesnej po Golo Mannie. Pracę habilitacyjną poświecił polityce Adolfa Hitlera wobec Francji. Od lat 80. zaangażował się wraz z dziennikarką Leą Rosh w budowę w Berlinie Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, który powstał ostatecznie w 2005 roku.

Niemiecki historyk był jednym z wydawców Encyklopedii Holokaustu. Razem z Rosh nakręcił film dokumentalny "Śmierć jest mistrzem z Niemiec".

"Śmierć Jaeckela oznacza dla Niemiec stratę najbardziej zaangażowanego i skutecznego orędownika pamięci" - oświadczyła fundacja zarządzająca pomnikiem Holokaustu. 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL