Nowy Numer 29/2018 Archiwum

"W takich momentach nie ma właściwych słów"

Skauci Europy solidaryzują się ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej. W wyniku nawałnicy zginęły dwie nastoletnie harcerki, a 20 osób zostało poszkodowanych. Do zdarzenia doszło na obozie w Suszku, w województwie pomorskim.

Skauci Europy z wielkim smutkiem przyjęli wiadomość o tragedii, jaka spotkała harcerki i harcerzy okręgu łódzkiego, obozujących koło miejscowości Suszek w powiecie chojnickim. - Łączymy się z wami w tym wielkim bólu i składamy rodzinom tragicznie zmarłych harcerzy, wam oraz wszystkim członkom ZHR głębokie wyrazy współczucia - podkreśla Katarzyna Kieler, przewodnicząca Rady Naczelnej Skautów Europy.

- W takich momentach nie ma właściwych słów. Jedynymi, które nasuwają się na usta są słowa modlitw za zmarłych i tych, którzy cierpią po ich odejściu. Otaczamy was modlitwą i zapewniamy o dalszej modlitewnej pamięci. Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus śmierć zwyciężył, a na życie rzucił światło przez Ewangelię". Niech Bóg będzie Waszą siłą i światłem! - dodaje ks. Piotr Zamaria, duszpasterz krajowy Skautów Europy.

Przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Grzegorz Nowik zarządził miesięczną żałobę we wszystkich jednostkach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. - Człowiek jest bezradny wobec potęgi i sił natury. Z pokorą stajemy wobec tego faktu w momentach dla nas najboleśniejszych. Stawiamy sobie pytanie – czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć, aby temu zapobiec? Nie potrafimy też zrozumieć jaki Boży Plan przewidział takie wydarzenie, ale pokładamy w Bogu nadzieję i ufamy, że mamy w Nim oparcie i znajdziemy u Niego tak potrzebne dziś pocieszenie. Wierzymy, że wezwanych do siebie otoczył blaskiem i ciepłem Najwyższego - czytamy w oświadczeniu ZHR.

« 1 »

Zobacz także

 • Math
  12.08.2017 16:55
  Z bólem serca i szczerym współczuciem dołączam się do tych słów...
  doceń 3
 • Gość
  12.08.2017 19:18
  prosto mówię i pytam - czy ktoś słyszal wcześniej o nadchodzących burzach i nawałnicach - bo ja tak , podawali w radio i telewizji , kierujący obozem w lesie cały czas ma obowiązek znć sytuację meteorologiczną i w razie zagrożenia ewakuować obozowiczów . jeszcze w polsce nie przyzwyczajono się do tego że tak czynić należy . bo jak mówił poeta ( madry polak po szkodzie , lecz jeśli i z tego prawda nas zbodzie nową przypowieść sobie polak kupi , że i przed szkodą i po szkodzie głupi ) pozdrawiam .
 • MichalMos
  17.04.2018 19:55
  Tak...faktycznie w takich momentach trudno o właściwe słowo. Można powiedzieć "będzie dobrze"...ale co to znaczy? Jak będzie dobrze? Maja sama wróci do domu...bez Olgi...Joasia nie wróci do domu, do Rodziców...do drużyny. To, co się stało, jest po prostu straszne...powiem Wam, że jak rzadko mi się zdarza, to w ten dzień ledwo powstrzymywałem się od płaczu. Też mam harcerki w rodzinie. I to właśnie o nie się bałem, że nie żyją. Są to dziewczyny z jednego ze śląskich hufców ZHP. Też były wówczas na obozie. Tak więc wiem, co oni tam wszyscy czuli. Co powiedzieć? Nic...zwykłe "przykro mi"...może to wystarczy, może nie. Najchętniej to sam popędziłbym na którąś z tych żałobnych mszy, które pewnie jeszcze są odprawiane przez księży z Łodzi, poszukałbym tam gdzieś siostry bliźniaczki zabitej Olgi, Majki i powiedziałbym "Majeczka...pamiętaj, że jesteśmy wszyscy razem z Tobą...". Niechby się ona i mi nawet rozpłakała w mankiet, nawet głośno, nic to...czuję, że to trzeba zrobić. To są chwile, w których człowiek chce być z drugim człowiekiem, choć go wcale nie zna.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama