Nowy numer 28/2018 Archiwum

Co byś zrobił, gdybyś wiedział, że za chwilę nastąpi koniec świata?

Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie! Mt 25,6b

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: "Podobne jest królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie oblubieńca. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły ze sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się oblubieniec opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły.

Lecz o północy rozległo się wołanie: «Oblubieniec idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!» Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: «Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną». Odpowiedziały roztropne: «Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie». Gdy one szły kupić, nadszedł oblubieniec: te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: «Panie, panie, otwórz nam». Lecz on odpowiedział: «Zaprawdę powiadam wam, nie znam was».


Co zrobiłbyś, gdybyśmy dowiedzieli się, że za parę godzin nastąpi koniec świata? – miał zagadnąć jednego ze świętych przy partyjce szachów jego towarzysz. Przesunąłbym piona z D3 na D4 – miał odpowiedzieć zapytany. Zaskakująca, ale piękna odpowiedź, prawda? Pokazująca, że ów święty niczego w sprawach swojego zbawienia nie zostawiał na później. Nawet w obliczu końca świata nie musiałby dla nadgonienia zaległości czy naprawienia czegoś porzucać swoich zajęć. To postawa prawdziwego ucznia Chrystusa, który, podobnie jak roztropne panny z przypowieści Jezusa, zawsze gotów jest na powrót Oblubieńca, swojego Pana. Warto zwrócić uwagę, że Jezus wcale nie każe nam oczekiwać swojego przyjścia w nerwowym napięciu. Nie żąda, byśmy nieustannie byli czymś zajęci, a każdą chwilę odpoczynku traktuje jak zdradę. Nie! Panny roztropne, podobnie jak i te niemądre, zasnęły. To normalne, zmęczony człowiek musi odpocząć. Ale uczeń Jezusa zawsze musi być gotów stanąć na równe nogi i bez chwili zwłoki przyjąć Pana. Bo inaczej – jak owe panny niemądre – może nie zdążyć. I drzwi życia wiecznego zamkną mu się przed nosem.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Fidel Castro
    09.08.2017 14:19
    Dzięki za komentarz.Spotkanie z Panem nie musi być końcem świata dla wszystkich.Może być końcem świata,nagle tylko dla mnie.I wtedy już nie zdążę zrobić w moim życiu tych wszystkich dobrych rzeczy które bym chciał.Mój kolega zabił się dwa dni temu na motorze.Życzę mu by miał dużo oliwy w swojej lampie.Dla niego Pan już przyszedł.
  • Gośćx
    09.08.2017 15:01
    "Co zrobiłbyś, gdybyśmy dowiedzieli się, że za parę godzin nastąpi koniec świata?" 1. Rachunek sumienia 2. Żal za grzechy 3. Mocne postanowienie poprawy 4. Szczera spowiedź 5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama