Nowy numer 24/2018 Archiwum

PiS znów ucieka przed zakazem aborcji?

To zadziwiające, że do wprowadzenia ochrony życia poczętego PiS potrzebuje spokoju społecznego, a do reformy sądownictwa już nie.

W Polsce sytuacja prawna dzieci poczętych jest chora. Nie pomoże już leczenie objawowe, lecz tylko głęboka operacja chirurgiczna, polegająca na wprowadzeniu pełnego zakazu aborcji. Nadrzędny cel, jakim jest dzisiaj zagwarantowanie wszystkim dzieciom w Polsce prawa do życia, może być osiągnięty tylko poprzez spójne działanie. Do tej pory rządowi się to nie udało, ale nie jest tak, żeby to był stan nieodwracalny i on nawet nie jest trudny do odwrócenia pod jednym warunkiem - że będziemy razem. Błąd to nie jest wina, każdy człowiek, który żyje na ziemi, nie jest nieomylny. Po prostu musimy przejść do następnego etapu, do współpracy, której efektem będzie rzeczywista, radykalna reforma polskiego prawa, wprowadzająca pełny zakaz ochrony każdego życia ludzkiego - takie słowa wypowiedział na antenie Radia Maryja Jarosław Kaczyński. Z drobnym zastrzeżeniem - zamiast o ochronie życia ludzkiego, prezes mówił o reformie sądownictwa. Pozwoliłem jednak sobie sparafrazować jego przemówienie po to, żeby pokazać, że kwestia prawnej ochrony życia w Polsce nie jest sprawą niemożliwą do osiągnięcia - to kwestia woli, obecnie przede wszystkim woli politycznej.

Problem w tym, że w partii rządzącej (a przynajmniej w jej warstwie kierowniczej) takiej woli jak dotąd nie ma, albo jest to ciągle bardzo słaba wola. Po raz kolejny udowodnił to w czwartek Joachim Brudziński. Poseł stwierdził, że chociaż większość, a może nawet wszyscy w PiS chcą zakazu aborcji, to w imię politycznej odpowiedzialności muszą z takim rozwiązaniem poczekać, aż sytuacja w Polsce będzie spokojniejsza. I jak dotąd zakazu aborcji nie wprowadzono ze względu na polityczną odpowiedzialność.

Po pierwsze Brudziński z pewnością zdaje sobie sprawę, że dopóki PiS jest u władzy, sytuacja spokojniejsza nie będzie, bo każdy powód jest dobry, by opozycja spod znaku PO i .N atakowała rząd i inspirowała społeczne protesty. Więc warunek społecznego spokoju jest o tyle wygodny, że nigdy nie zostanie spełniony, a co za tym idzie PiS zawsze będzie miał wymówkę, by pełnej ochrony życia w Polsce nie wprowadzić.

Po drugie z jakiegoś powodu PiS nie potrzebuje społecznego spokoju, by w tragikomiczny sposób procedować głęboką i mocno kontrowersyjną reformę sądownictwa, która w proponowanej formie niesie ze sobą niebezpieczeństwo wymiany jednych patologii na inne. PiS nie potrzebował też spokoju społecznego, gdy przy wielokrotnie większych protestach niż te antyaborcyjne odbijał z rąk PO Trybunał Konstytucyjny. I w tych przypadkach z jakiegoś powodu nikt o odpowiedzialności politycznej nie wspomina.

Szkoda, że partia rządząca jak dotąd nie zalicza ochrony życia do "celów nadrzędnych". Bo głęboka reforma sądownictwa w Polsce jest szalenie istotna, ale to nie jedyna bolączka naszego państwa. Ale są jeszcze dwa lata, by to zmienić. Jak powiedział prezes: "Błąd to nie jest wina, każdy człowiek, który żyje na ziemi, nie jest nieomylny. Po prostu musimy przejść do następnego etapu, do współpracy, której efektem będzie rzeczywista, radykalna reforma polskiego prawa". Dodam od siebie - taka zmiana prawa, która zagwarantuje również godne życie każdemu poczętemu człowiekowi.

Przeczytaj też:

« 1 »
oceń artykuł
 • Karol
  31.07.2017 13:32
  a może Kościół zacznie ewangelizować polityków i lekarzy ,matki idące na aborcje, ci wszyscy podają sie za katolików ,to chyba jakieś totalne zaniedbanie Kościoła ,ze zaniechał ewangelizacji i nie dotarł to tych ludzi ze słowem bożym,które jest jednoznaczne -nie zabijaj- ,dlaczego na aborterów nie nakłada się ekskomuniki i na tych którzy to wspierają (polityków) ,co znaczy ta cisza na grobem mordowanych dzieci ?,w imię czego Kościół milczy nad tą zbrodnią ?
 • Gość
  31.07.2017 15:36
  Do TomaszL - jak byś był uprzejmy wyjaśnić dlaczego nie chciano karać ojców abortowanych dzieci a jedynie kobiety w projekcie Ordo Iuris to będę wdzięczny. Bo widzę, że bardzo cię zajmuje macica kobiet a kompletnie nie odpowiedzialność ojców tych dzieci i fakt, że to często ojcowie namawiaja kobiety do aborcji. A nawet jak one nie posłuchają ich to zostają z problemem wyżywienia siebie i dzieci same. Bardzo lubię jak ludzie stosują podwójne standardy...
 • gość 3
  31.07.2017 22:22
  Niestety sprawa ta nie jest tak prosta, bo rodzi się ważne pytanie: czy naruszać obecnie obowiązujące status quo, którego dobroczynne skutki ocaliły tysiące niewinnych istnień ludzkich (oczywiście coraz większe możliwości eugeniki to też dobrodziejstwo, z którego trzeba korzystać), czy też przez ten zamęt "wylać z nienarodzone dzieci(przysłowiową) kąpielą"? Nie można więc odmówić racji p. Brudzińskiemu, gdyż kwestia wartości, jaką jest życie, stała się narzędziem walki liberalno-lewackich ugrupowań. Nie można też - niestety - odmówić racji, że pierwotny projekt Ordo iuris był bardziej katalogiem kar niż pozytywnych impulsów w celu ochrony każdego życia poczętego. Lektura tego projektu wywołała u mnie wielką konsternację, a właściwie oburzenie... Co wtedy, jeśli nie tylko nie uda się przeprowadzić proponowanej nowelizacji i narazić na szwank obecnie funkcjonującą ustawę? Tak, jest ona swoistym kompromisem w sprawie aborcji, kompromisem, który zapewnił pokój społeczny i nakłonił wielu ludzi do pozytywnej zmiany swojego stosunku do życia poczętego. Polityka to faktycznie dalekowzroczność, gdyż, jeśli do władzy dojdzie obóz liberałów i lewaków wszelkiej maści, wówczas nie tylko zniósłby proponowane przez Ordo iuris zapisy, lecz również przeprowadziłby "nowelizację" obecnie obowiązującej ustawy (wiadomo, w jakim kierunku!)...
 • Gość
  03.08.2017 01:05
  "Ten gość przegiął, a takie przeprosiny to może sobie wsadzić." - komentuj pudelkowicze. http://www.pudelek.pl/artykul/114711/posel_pis_na_twitterze_dlaczego_wsrod_aborterow_jest_tak_wielu_zydow_pomimo_holokaustu/ Bogdan, nasz narod zboczencow jest z toba. A konkretnie moj kolega (bo o sobie nie wypada pisac, tak jestem skromny) ktory wklada kolek w ten narod (co ja gadam). Moj biseksualny kolega w trakcie studiow w Izraelu bezczelnie obrazal panstwo Izrael. No ale jemu o Palestynczykow i inszych chodzilo i powie pewnie ze jestem nienormalny, no ale on jest taki nienormalny jak i jak tylko, ze w innym kierunku. Grazyna trzymaj sie. Pozdrawiamy wszystkie ekoezograzyny https://www.facebook.com/ezograzyny/ Bogdan, nie daj sie https://www.youtube.com/watch?v=r6y1INYz7HE Ale klata https://www.facebook.com/245625242143173/photos/a.509407869098241.111017.245625242143173/726990180673341/?type=3&theater
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji