Nowy numer 27/2020 Archiwum

PO wciąż niezadowolona po wetach prezydenta

Dwa prezydenckie weta - do nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i noweli ustawy o KRS to mało; apelujemy o trzecie weto - do nowelizacji ustawy o sądach powszechnych - oświadczyli w poniedziałek posłowie PO: Andrzej Halicki i Mariusz Witczak.

Andrzej Duda, informując o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, zapowiedział jednocześnie, że w ciągu dwóch miesięcy przygotuje nowe ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, być może przy pomocy ekspertów. Prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński poinformował natomiast w poniedziałek, że Duda podpisze nowelę ustawy o ustroju sądów powszechnych.

"Dwa weta prezydenckie to nie trzy. Liczymy, że także w kwestii ustawy o sądach powszechnych trzecie weto powinno być konsekwencją tego, co spowodowało ogłoszenie dwóch pierwszych" - podkreślił Andrzej Halicki na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Wyraził jednocześnie żal, iż prezydent nie wykazał podobnej determinacji w sprawie uchwalanych wcześniej ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. "Bylibyśmy w trochę lepszej rzeczywistości" - zaznaczył poseł PO.

Mariusz Witczak przekonywał, że tylko trzecie weto pozwoli na zachowanie niezależności sądów w Polsce. "Z tego względu gorący apel o to, by jednak prezydent zdecydował się zawetować tę trzecią ustawę" - powiedział polityk.

Politycy Platformy podziękowali też protestującym od ponad tygodnia w całym kraju i za granicą Polakom. "Polacy udaremnili Jarosławowi Kaczyńskiemu zamach stanu" - podkreślił Witczak. Ocenił jednocześnie, że decyzja Dudy to klęska prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama