Nowy numer 42/2019 Archiwum

„L’Osservatore Romano” o Polsce: Parlament zlikwidował autonomię sądownictwa

Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” poinformował o tym, że „pomimo protestów publicznych i apeli Brukseli” i polski parlament przyjął „kontrowersyjną reformę wymiaru sprawiedliwości, która de facto likwiduje autonomię sądownictwa”.

Gazeta podkreśla, że ustawa, która „daje władzy wykonawczej możliwość wywierania silnego wpływu na nominacje sędziów Sądu Najwyższego”, została przyjęta 20 lipca przez parlament „zdominowany przez posłów mającej większość partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS, prawicowej, nacjonalistycznej i eurosceptycznej) Jarosława Kaczyńskiego”.

Ponadto parlament przyznał sobie prawo „wyboru 25 sędziów Krajowej Rady Sądownictwa, organu kontrolnego, którego zadaniem jest czuwanie nad niezawisłością sądów w kraju i udział w wyborze nowych sędziów”, tłumaczy watykański dziennik.

Cytuje wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który powiedział, że reforma ta „poważnie osłabi niezawisłość sędziów, likwidując jakąkolwiek jeszcze istniejącą niezależność sądownictwa”. 

Watykański dziennik zwraca też uwagę na zaniepokojenie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który po głosowaniu poprosił polskiego prezydenta Andrzeja Dudę o spotkanie, jednak jego prośba została odrzucona. Przywołuje również „twardy komentarz polskiej opozycji, która w dosadnych słowach mówiła o «zamachu stanu»”.

Nasz komentarz: Czy w "L’Osservatore Romano" naprawdę tak widzą Polskę?

« 1 »

Zobacz także

 • Allan
  22.07.2018 09:07
  Fasadowa demokracja przepoczwarza się teraz w aksamitną dyktaturę. Komentarz Pana Kucharczyka pokazuje kompletne niezrozumienie tego co się dzieje w kraju!
  doceń 12
 • Allan
  22.07.2018 12:04
  Byłoby bardzo miło gdyby Gość Niedzielny w numerze nr 30/2018 odważnie opublikował cały artykuł z L'Osservatore Romano. Najwyższy czas skonfrontować się z prawdą i przejrzeć na oczy.
  doceń 16
 • czytelnik
  22.07.2018 16:29
  Redakcjo Gościa, dlaczego artykułu nie ma na Waszej głównej stronie. To ważne stanowisko Watykanu!
  doceń 8
 • Jan
  22.07.2018 19:14
  Kościół nie może patrzeć na bezwstydne łamanie prawa w Polsce. Dobrze, że Watykan zajął twarde stanowisko. Teraz czas na Kościół w Polsce.
  doceń 10

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL