Nowy numer 21/2018 Archiwum

W dniu swego ślubu uciekł z domu i żył jako żebrak

Według syryjskiego tekstu z V wieku Aleksy pochodził z zamożnej rodziny rzymskich patrycjuszów.

W dniu swego ślubu potajemnie opuścił dom i udał się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. W okolicach Edessy wiódł życie eremity. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. W średniowieczu św. Aleksy był bardzo popularną postacią w Europie i Północnej Afryce. Patron licznych zakonów, a także ubogich, pielgrzymów, wędrowców, żebraków. Orędownik podczas trzęsienia ziemi, suszy, złej pogody, w czasie epidemii i plag. 

W Polsce święty Aleksy odbierał szczególną cześć w Tumie pod Łęczycą oraz w Płocku. 

W ikonografii św. Aleksy przedstawiany jest jako pustelnik lub pielgrzym, czasami jako postać leżąca pod schodami. Jego atrybuty to księga, kij pielgrzyma, schody oraz zwój.

« 1 »

Zobacz także

 • rybomar
  17.07.2017 09:01
  A dlaczego uciekł z domu w dniu ślubu? Przed ślubem czy po? Bez wyjaśnienia tej kluczowej kwestii ta osoba nie wydaje się godna naśladowania.
  doceń 11
 • JAWA25
  17.07.2017 11:31
  Porzucenie małżonki wygląda na manicheizm. W legendzie tej natomiast godne uwagi są słowa "w Edessie był nie uczyniony rękami Obraz Pana na Całunie [Imago Domini non manibus facti in Sindone]" (Ian Wilson "Święte Oblicza" 1994)
 • Gość
  17.07.2017 23:44
  To w tytule to istota jego świętości czy chwyt dziennikarski?
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama