Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zasady ważniejsze od dolarów

My chcemy Boga. Tak głośnego manifestu w obronie wartości chrześcijańskich dawno nie słyszałem. Aż trudno uwierzyć, że zrobił to Donald Trump, człowiek, który nie jest katolikiem ani też nie może uchodzić za wzór cnót moralnych.

To jednak ten człowiek dobrze zdiagnozował chorobę, która zżera naszą zachodnią cywilizację. Cywilizację, której nie zawahał się nazwać wyjątkową. Z całego długiego przemówienia największe wrażenie zrobiło na mnie przypomnienie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 r. W tym kontekście Trump powiedział o nas, Polakach, że nie prosiliśmy wówczas o bogactwa ani o przywileje, ale słowami pieśni wołaliśmy „My chcemy Boga”. Byliśmy w tym wołaniu podobni do starotestamentalnego króla Salomona. Mając do wyboru bogactwo lub mądrość, wybrał on mądrość. Jakże żałośnie na tym tle wygląda były już prezydent Francji François Hollande. Na jednym ze szczytów Unii Europejskiej miał powiedzieć premier Beacie Szydło: „Wy macie zasady, my mamy fundusze strukturalne”.

Trump w przeciwieństwie do Hollande’a i całych zastępów europejskich elit zdaje się doskonale rozumieć, że na dłuższą metę zasady moralne są o niebo ważniejsze od bogactwa i siły militarnej. Kolejny wyjątek z przemówienia: „Na nic zdadzą się największe gospodarki świata i broń największego rażenia, jeśli zabraknie silnej rodziny i solidnego systemu wartości”. Słowa tym bardziej godne uwagi, że wypowiedziane przez człowieka, który jako prezydent stoi na czele największej potęgi ekonomicznej i wojskowej na świecie, a jako osoba prywatna dysponuje majątkiem liczonym w miliardy dolarów. A wiadomo, że wraz ze wzrostem bogactwa i siły maleje skłonność do schylania głowy przed zdrowymi zasadami moralnymi. Trump nie uległ tej pokusie. Swoim przemówieniem właściwie rozbił w pył obowiązujący powszechnie w Europie sposób myślenia o polityce. Który przywódca z zachodniej Europy miałby odwagę głośno zadeklarować: „Więc walczmy wszyscy jak Polacy – o rodzinę, o wolność, o ojczyznę i o Boga”? Mam wrażenie, że oni baliby się nawet tak pomyśleć.

Znajdą się oczywiście malkontenci, którzy zakwestionują szczerość słów Trumpa. To jasne, że w intencje prezydenta nie wejdziemy, ale jedno jest pewne: takie, a nie inne słowa padły. Mnie martwi coś innego. Prezydent USA zaprezentował daleko idący optymizm. Wołał: „System naszych wartości zwycięży. Nasze narody rozkwitną. A nasza cywilizacja zatriumfuje”. Być może taka jest przyszłość Zachodu. Czy jednak Trump nie myli się, mówiąc: „Naród polski, naród amerykański i narody Europy wciąż wołają: my chcemy Boga”. Nie wiem, jak to jest w Ameryce, ale narody Europy raczej nie wołają: „My chcemy Boga”. Może tu i ówdzie odzywa się tego rodzaju głos, ale na pewno nie jest on powszechny i donośny. Jest raczej słaby i piskliwy. Mam wrażenie, że nawet Kościół nie ma odwagi głośno i zdecydowanie mówić, że Europa potrzebuje Chrystusa. Tylko Chrystusa.

Pełny tekst przemówienia Donalda Trumpa wygłoszonego w Warszawie znajduje się na ss. 32–35.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Gość jola
  15.07.2017 11:58
  Typowy makiawelizm, wszystko powie żeby osiągnąć cel a autor artykułu myśli że tak mu serce podpowiedziało....
  doceń 1
 • Gość
  16.07.2017 00:04
  No niestety, aktualnie Trump ma lepsze przemówienia religijne niż papież Franciszek. Nie wiem czy szczere, ale na pewno lepsze. Pierwszy mówi o Bogu i wartościach, drugi o globalnym ociepleniu i migracjach...Jak się poczyta aktualny polski profil twitterowy Ojca Świętego to tam aż wionie pustką intelektualną i duchową. Niczego, co karmiłoby serce czy rozum. Wciąż tylko słowa, słowa które równie dobrze mógłby wypowiedzieć każdy europejski polityk lewicy.
  doceń 0
 • Gość
  16.07.2017 22:18
  Jakież to żałosne , że naszym wsparciem moralnym ma być facet, który już dwukrotnie wymienił aktualną żonę na młodszy rocznik i w rozmowach prywatnych nie kryje się ze swoimi licznymi romansami w przeszłości ( istnieją zapisy rozmów ). Moim zdaniem jego przemówienie na pl. Krasińskich , to zręczny zabieg marketingowy . Trump działa jak rasowy biznesmen . Miał przyjechać do Polski i wygłosić przemówienie , to zrobił solidny research, co kontrahenci będą chcieli usłyszeć , by spolegliwie poddawali się w przyszłości , dalszym zabiegom amerykańskim , mającym na celu realizację interesów światowego imperium. America first.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji