Nowy numer 4/2019 Archiwum

Były piłkarz reprezentacji Irlandii Płn. i Manchesteru United został kapłanem

Były piłkarz Manchesteru United oraz reprezentacji Irlandii Północnej został księdzem. 39-letni Philip Mulryne przyjął wczoraj święcenia w Dublinie z rąk abp. Augustine Di Noia OP, zastępcy sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, w kościele dominikanów w Dublinie.

W homilii abp Di Noia podkreślił, że kariera sportowa przygotowała neoprezbitera do święceń i podjęcia pracy duszpasterskiej, aby w imię Chrystusa pełnić posługę kapłańską w Kościele. 

Mulryne zaczął grać w drużynie juniorów Manchester United w 1994 r. Jednak mimo dużego talentu nie udało mu się wywalczyć miejsca w pierwszym składzie, gdyż na podobnej pozycji grali tam David Beckham, Paul Scholes i Nicky Butt. Przeszedł więc w 1999 r. do Norwich City, a w latach 2005-2008 grał w Cardiff City, Leyton Orient i FC King’s Lynn. Zdaniem dziennikarzy jego zarobki w tym czasie sięgały około 600 tys. euro rocznie. 

W 2006 r. Mulryne był testowany w Legii Warszawa, gdzie zagrał m.in. w meczu sparingowym z MKS Mława. 27 razy wystąpił w reprezentacji Irlandii Północnej. W 2005 roku został wykluczony z drużyny reprezentacyjnej za naruszenie dyscypliny i nie mógł brać udziału w dwóch eliminacjach do Pucharu Świata. 

Spotykał się w tym czasie z modelką Nicolą Chapman. Miał też problemy z alkoholem. W 2008 r. po kontuzji zakończył karierę sportową i wrócił do Irlandii Północnej. Rok później wstąpił do seminarium, a po studiach filozoficzno-teologicznych - do dominikanów. W ubiegłym roku złożył w tym zakonie śluby wieczyste.

To gol o. Mulryne'a w debiucie w reprezentacji:

Northern Ireland 3 - 0 Belgium - Phil Mulryne's goal
TheParkyni
A to jego święcenia kapłańskie:

Ordination to the Priesthood of Fr Philip Mulryne OP A Short Clip
Irish Dominicans

« 1 »

Zobacz także

 • Maluczki
  09.07.2017 12:41
  Jeżeli prawdziwie wierzy w Boga, to dużo wniesie do Kościoła.
  doceń 0
 • rybomar
  09.07.2017 23:38
  Warto dodać, że grał dwa razy przeciw polskiej reprezentacji.
 • (po)ruta
  10.07.2017 14:06
  Oby tylko nie strzelił samobója Panu Bogu !
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy