Nowy numer 22/2020 Archiwum

Merkel wycofuje się ze sprzeciwu wobec homomałżeństw

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wycofała się ze sprzeciwu wobec zrównania związków homoseksualnych z małżeństwami heteroseksualnymi. Szefowa rządu zapowiedziała, że pozwoli, by posłowie jej partii głosowali zgodnie ze swoim sumieniem.

Podczas dyskusji zorganizowanej w Berlinie przez redakcję czasopisma dla kobiet "Brigitte" Merkel powiedziała w poniedziałek wieczorem, że chciałaby, aby decyzja w sprawie tzw. małżeństw homoseksualnych była "raczej decyzją podjętą zgodnie z sumieniem niż wynikiem decyzji przeforsowanej przez nią poprzez dyscyplinę partyjną".

W kampanii wyborczej do Bundestagu cztery lata temu Merkel była przeciwna otwarciu instytucji tzw. małżeństwa dla homoseksualistów. Jej zastrzeżenia dotyczyły między innymi sytuacji dzieci wychowywanych w związkach jednopłciowych.

Zdaniem niemieckich mediów większość parlamentarzystów CDU popiera "małżeństwo dla wszystkich". Jak twierdzi agencja DPA, Merkel uzgodniła swoje aktualne stanowisko z bawarską CSU.

Niemiecka telewizja publiczna ARD zasugerowała we wtorek, że zmiana stanowiska Merkel podyktowana jest względami wyborczymi. SPD, Zieloni i FDP zapowiedziały ostatnio, że akceptacja homomałżeństw jest warunkiem wejścia przez nie w koalicje z innymi partiami. CDU była dotychczas jedyną partią sprzeciwiającą się temu, co ograniczało jej pole manewru w powyborczych negocjacjach dotyczących utworzenia rządu. Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.

Merkel wyjaśniła, że duży wpływ na zmianę jej stanowiska miało spotkanie w jej okręgu wyborczym z parą lesbijek, które wychowują ośmioro adoptowanych dzieci. "Jeżeli Urząd do spraw Dzieci i Młodzieży powierza parze lesbijek dzieci, to państwo nie może argumentować, że adopcje (dzieci przez pary homoseksualne) są niezgodne z dobrem dzieci" - mówiła niemiecka kanclerz.

Po wypowiedzi Merkel szereg polityków opowiedziało się za szybkim uchwaleniem przez Bundestag przepisów zrównujących związki homoseksualne z małżeństwem między kobietą a mężczyzną. Poseł Zielonych Volker Beck powiedział, że mogłoby to nastąpić jeszcze w tym tygodniu. "Droga pani Merkel, niech pani pozwoli na głosowanie jeszcze w tym tygodniu. Społeczeństwo nie powinno dłużej czekać, darujmy sobie ponowną walkę wyborczą na ten temat" - powiedział Beck.

Pary homoseksualne w Niemczech mogą od 2001 roku zarejestrować swój związek. Od tego czasu przyznano im wiele przywilejów w prawie spadkowym czy podatkowym. Nadal nie mogą jednak adoptować dzieci.

Komentarz w tej sprawie do przeczytania tutaj: Lekcja, którą daje nam Angela Merkel

« 1 »
 • Gość
  27.06.2017 12:30
  Dwa cytaty z artykułu:

  "Pary homoseksualne w Niemczech mogą od 2001 roku zarejestrować swój związek. Od tego czasu przyznano im wiele przywilejów w prawie spadkowym czy podatkowym. Nadal nie mogą jednak adoptować dzieci."

  "Merkel wyjaśniła, że duży wpływ na zmianę jej stanowiska miało spotkanie w jej okręgu wyborczym z parą lesbijek, które wychowują ośmioro adoptowanych dzieci."

  Czy to znaczy że adopcja była nielegalna, czy autor nie zna faktów?
 • Snajper
  27.06.2017 13:37
  Nie ma problemu, przecież niebawem muzułmanie zrobią z tym porządek.
 • Fidel Castro
  27.06.2017 14:38
  Czy małżeństwo cywilne jest u Boga ważne ? Nie.Obojętnie czy hetero czy homo.Nie ma czegoś takiego jak małżeństwo cywilne.To po prostu rejestracja związku w urzędzie.Podobnie jak rejestracja firmy.Niech sobie dwie kobiety rejestrują w urzędzie co chcą.Ale niech nie nazywają tego małżeństwem......
 • Anonim
  27.06.2017 20:21
  Początek końca Niemiec. Szatan lakieruje kopyta. - A CDU to przecież skrót od Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna. - Naprawdę!!!!!!!!????????
  doceń 10

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama