Biskupi poparli nową akcję przeciw aborcji dzieci chorych

We wrześniu ruszy zbiórka podpisów pod projektem, kasującym możliwość legalnego zabijania chorych dzieci nienarodzonych. Wczoraj akcję tę poparła Konferencja Episkopatu Polski.

Założenia kampanii „#ZatrzymajAborcję” wczoraj w Zakopanem przedstawiły biskupom: Kaja Godek i Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. Chodzi o wykreślenie jednego punktu z ustawy aborcyjnej.

– Zmiana mała, a uratuje życie 96 proc. dzieci – mówi Kaja Godek, mając na myśli to, że niemal wszystkie aborcje legalnie dokonywane w Polsce, dotyczą dzieci chorych i niepełnosprawnych.

– Oczywiście, jesteśmy przeciw aborcji w każdym przypadku. Przyjęcie tego projektu ustawy nie rozwiąże wszystkich problemów. A byłby to krok w dobrym kierunku – podkreśla.

Plan jest następujący: projekt ustawy zostanie oficjalnie złożony w Sejmie w sierpniu. Zbiórka podpisów przypadnie więc na wrzesień, październik i listopad. Celem akcji jest zebranie miliona podpisów.

– To całkowicie realne. W tzw. terenie jest ogromna niezgoda na pozostawienie ustawy aborcyjnej bez zmian – mówi Kaja Godek.

Debata sejmowa nad projektem odbyłaby się zimą.

Jak zachowa się posiadający większość parlamentarną PiS?

Jak przypomina inicjatorka akcji, podobne projekty były już w Sejmie w 2012 i 2013 r. Zostały odrzucone, ale PiS głosował wówczas za nimi.

– Od prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego płyną sygnały, mówiące o ich niezgodzie na zabijanie chorych dzieci – mówi Kaja Godek.

– PiS musi sobie zdawać sprawę, że to jego elektorat żąda tych zmian – dodaje.

Chętni do włączenia się w tę akcję mogą się zgłaszać za pośrednictwem internetowej strony: http://zycierodzina.pl/zatrzymajaborcje/

Nasz komentarz: Druga szansa PiS dla życia

« 1 »

Jarosław Dudała Jarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.