Nowy numer 23/2020 Archiwum

Benedykt XVI o kard. Sarahu: Liturgia Kościoła jest w dobrych rękach

Powinniśmy być wdzięczni Papieżowi Franciszkowi, że prefektem kongregacji odpowiedzialnej za sprawowanie liturgii w Kościele mianował kard. Roberta Saraha, mistrza duchowości, ciszy i wewnętrznej modlitwy. Dzięki temu liturgia jest w dobrych rękach – napisał Benedykt XVI w posłowiu do angielskiego wydania książki gwinejskiego purpurata i biblisty pt. „The Power of Silence - Siła ciszy”.

Papież Senior dzieli się wrażeniami z lektury. Przyznaje, że książka ta przywodzi mu na myśl pochwałę milczenia w liście św. Ignacego Antiocheńskiego do Efezjan. Przypomina, że milczenie jest niezbędne, aby zrozumieć Słowo Boże. Żadna wiedza historyczna ani nawet najlepsze komentarze nie są w stanie zastąpić ciszy. Takiej postawy uczy nas sam Jezus, który często udawał się na odludne miejsca, na górę, by się modlić. „Wiemy, że Jego przemówienia, Jego słowo wypływały z milczenia i tylko tak mogły dojrzewać” – pisze Benedykt XVI.

Papież Senior dodaje, że takiego trwania na milczeniu z Jezusem uczy nas również kard. Sarah w tej książce. Czyni to, dzieląc się własnym doświadczeniem. Wskazuje też na to, co grozi Kościołowi, kiedy brakuje w nim milczenia, a Słowo zastępuje się wielosłowiem. Przytacza też przestrogę, która jak zauważa, powinna być okazją do rachunku sumienia dla każdego biskupa: „Zdarza się, że dobry, pobożny kapłan, kiedy zostanie wyniesiony do godności biskupiej, szybko popada w przeciętność i troszczy się o światowy sukces. Przygnieciony ciężarem obowiązków, które na niego spadają, zatroskany o swą władzę, znaczenie i materialne potrzeby swego urzędu, stopniowo podupada na duchu” – napisał cytowany przez Benedykta XVI kard. Sarah.

Papież Senior podkreśla, że „jest on duchowym nauczycielem, który przemawia z głębi milczenia z Bogiem, w oparciu o swe wewnętrzne zjednoczenie z Nim i dzięki temu każdemu z nas ma coś do powiedzenia”. Jego zdaniem uzdalnia go to również do zajmowania się liturgią Kościoła.

« 1 »
 • Gość
  19.05.2017 08:41
  Cisza, skupienie, modlitwa są tym, czego w naszych kościołach coraz bardziej brakuje. Niestety jest masa wycia, zamiast śpiewu liturgicznego, bębnienia na gitarach, a czasem bębnach(!), zamiast tak koniecznej do modlitewnego skupienia ciszy. Kard Sarach opowiedział się też za celebracją na wschód, czyli w stronę tabernakulum, co przenosi uwagę z celebransów-aktorów na Chrystusa, a z liturgii antropocentrycznej robi teo-centryczną.
  doceń 10
 • Gość
  19.05.2017 10:08
  Wypowiedzi kard. Saraha na temat powrotu do liturgii sprzyjającej duchowemu pogłębieniu i oddawaniu większej czci Bogu zasługują na najwyższy szacunek. Jego postulat, by kapłan powrócił do odprawiania mszy św. przodem do ołtarza, jest wyraźnym ukłonem w stronę rytu trydenckiego. To wspaniałe, że Kardynał z Afryki jest misjonarzem pośród neopogańskich Europejczyków Pytanie: jak długo będzie tolerowany w Watykanie. Jego pozycja zdaje się słabnąć.
  doceń 10
 • Gość
  19.05.2017 15:55
  Istnieje obawa, ze sam kard. Sarah niewiele może zdziałać. Ma przeciwko sobie większość hierarchów Kościoła, którzy nie palą się do powrotu do Mszy trydenckiej. Bez odgórnego zarządzenia taka Msza będzie tylko jednostkowo odprawiana w niektórych parafiach i w niedogodnych godzinach. W kościele od 50 lat zadomowiła się na dobre Msza posoborowa, wierni są przyzwyczajeni do "aktywności" zewnętrznej, niejednokrotnie zlecane są im do odczytania lekcje, modlitwa wiernych i śpiew. W niektórych parafiach działają nawet szafarze rozdajacy Komunię swiętą. Odkręcić to wszystko i sprowadzić Mszę świętą z powrotem do rytu przedsoborowego wydaje się wprost niemożliwe. Zresztą mało już kto pamięta jak wyglądała taka Msza, a przez te lata wiernym tłukło się do głowy, że teraz dopiero ludzie w kościele zostali docenieni i potraktowani z szacunkiem, bo kapłan nie odwraca się od nich plecami, jak dawniej, lecz stoi do nich przodem.
 • Boguś
  20.05.2017 22:13

  Kard. Sarah wzywa do odprawiania Mszy ad orientem
  Kard. Sarah wzywa do odprawiania Mszy ad orientem

  GOŚĆ NIEDZIELNY DODANE 06.07.2016 AKTUALIZACJA 07.07.2016
  Kardynał Robert Sarah podczas wtorkowej konferencji "Sacra Liturgia" w Londynie wzywał biskupów do powrotu do odprawiania Mszy ad orientem, a wiernych - do klękania do Komunii Świętej.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama