Nowy numer 3/2021 Archiwum

Komu otworzysz drzwi?

O uzdrowieniu i mocy słowa Bożego dyskutowali znani charyzmatycy i ewangelizatorzy na spotkaniach z uwielbieniem w Gliwicach.

Jeżdżę po Polsce i widzę, że jest duże pęknięcie we wspólnotach, bo ludzie z jednej strony słyszą, że „w Jego ranach jest nasze zdrowie” i że Jezus nigdy nie powiedział „módlcie się za chorych”, tylko: „uzdrawiajcie chorych”… Ale nawet intencje Mszy św. są o zdrowie. Nie słyszałem jeszcze intencji o przyjęcie nowotworu, tylko o wyzdrowienie – rozpoczął dyskusję Marcin Jakimowicz, redaktor „Gościa Niedzielnego”, który przyznał, że nie musiał nawet wymyślać pytań, bo wystarczyła lektura komentarzy pod jego tekstami. Spotkanie panelowe na temat uzdrowienia było częścią trzydniowego cyklu pt. „Moc słowa Bożego”, który od 7 do 9 maja odbywał się w kościele NMP Matki Kościoła na gliwickim os. Sikornik. Głównym gościem była Maria Vadia, znana amerykańska charyzmatyczka i ewangelizatorka, która już po raz trzeci odwiedziła to miasto. W dyskusji oprócz niej wzięli też udział dr Anna Saj (Armia Dzieci), Marcin Zieliński (Głos Pana) i Michał Świderski (Dotyk Boga).

– Jezus wziął każdą chorobę i każdą dolegliwość po to, żebyśmy my zostali uzdrowieni, a później uzdrawiali innych – przekonywała Maria Vadia, a dr Anna Saj dopowiedziała, że już od najmłodszych lat nie wyobrażała sobie, że Bóg może chcieć pozostawić kogoś w cierpieniu. Przybliżyła też opis sakramentu namaszczenia chorych czy posłania do uzdrawiania w Piśmie Świętym. Z kolei Michał Świderski zwrócił uwagę, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwa wezwanie, by „wziąć swój krzyż” nie odnosiło się do chorób, ale prześladowań. A kiedy te ustały, ludzie zaczęli interpretować to wezwanie na inne sposoby. Do tego doszła filozofia grecka, która dobro duszy przeciwstawiała dobru ciała, co prowadziło do zadawania sobie rozmaitych utrapień.

Kolejny wątek dotyczył właśnie postaci różnych świętych, którzy stali się znani ze swych chorób i cierpienia. Wszyscy rozmówcy zgodnie podkreślili szacunek, jaki należy się tym osobom, jednak zaznaczyli, że świętych ogłasza się za heroiczność cnót, a nie za wytrwanie w bólu czy nieszczęściu. Przypomnieli też, że spowiednicy niektórych świętych kategorycznie zabraniali im zadawania sobie drastycznych kar cielesnych, które miały potęgować umartwienie. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, dlaczego zdarza się, że u uzdrowionych osób po krótszym lub dłuższym czasie choroba powraca.

Marcin Jakimowicz przyznał, że taka sytuacja „bardzo podcina im skrzydła”. – Łazarz też został wskrzeszony, a później umarł – odpowiedział krótko Marcin Zieliński, na co słuchacze zareagowali aplauzem. Maria Vadia zwróciła jednak uwagę na rolę szatana i grzechu. – Diabeł jest kłamcą i złodziejem, chce zniszczyć nasze życie. Będzie próbował ci wmówić, że nigdy nie zostałeś uzdrowiony. I niektórzy stwierdzają: „Tak, to prawda, to były tylko emocje, wydawało mi się”. Ludzie zostają uzdrowieni, a potem wracają do domu i zostawiają otwarte drzwi dla grzechu. Z tego powodu tracą uzdrowienie – wyjaśniała ewangelizatorka. Dyskusji i innym konferencjom w ramach cyklu towarzyszyły koncerty z uwielbieniem, w trakcie których charyzmatycy posługiwali wiernym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także