Nowy numer 24/2018 Archiwum

Homo sovieticus krytykuje Kukiza za willę

W sieci roi się od komentatorów wypominających Kukizowi, że jako antysystemowiec ma majątek. I świadczy to o postsowieckiej mentalności krytyków: ich zdaniem antysystemowość ma oznaczać, że wszyscy są równie biedni.

W jednym z największych portali informacyjnych opublikowano w piątek tekst o majątku Pawła Kukiza. Nie byłoby w tym nic dziwnego - wszak parlamentarzystów obowiązuje jawność majątkowa - gdyby nie specyficzna sugestia, jaką opatrzono tekst: autor sugeruje, że Kukiz złości się, gdy mowa o jego majątku i ma to dowodzić tezy, że jego antysystemowość jest nieszczera.

Tego typu głosów i komentarzy znajdziemy w sieci mnóstwo. Teksty czy memy wypominające Kukizowi zbudowaną częściowo z kredytu willę na Opolszczyźnie czy wysokiej klasy samochód, są zestawiane z wizerunkiem antysystemowca, który na sztandarach nosi hasła o oddaniu państwa w ręce obywateli. I mają być oczywiście dowodem na to, że Kukiz oszukuje wyborców, gdyż skoro jest bogaty, to żaden z niego antysystemowiec.

Ten sposób wnioskowania w gruncie rzeczy nie świadczy jednak źle o Pawle Kukizie, ale o jego krytykach, którzy antysystemowość rozumieją jako jednakową biedę dla wszystkich. Komentatorzy Kukiza zdradzają w ten sposób głęboko zakorzenioną mentalność postkomunistyczną. Ot, wyłazi na zewnątrz homo sovieticus. Ewentualnie małostkowa zazdrość.

Rzecz w tym, że choć postulatem politycznym ruchu KUKIZ'15 jest walka z systemem i oddanie państwa w ręce obywateli, to celem tej antysystemowości nie jest zrównanie wszystkich w biedzie, ale zlikwidowanie barier systemowych stojących na drodze obywateli do uczciwego bogacenia się. A sam Kukiz swojego majątku nie dorobił się przecież na działalności politycznej czy znajomościach w spółkach Skarbu Państwa, ale na pracy artystycznej - jest przecież żywą legendą polskiej muzyki.

Być może jest tak, że Kukiz się myli - że to nie system jest podstawowym problemem, ale właśnie ta postkomunistyczna mentalność. A mentalność znacznie trudniej zmienić, niż system.

« 1 »
oceń artykuł
 • jurek
  05.05.2017 12:26
  A jak homo sovieticus krytykuje jedzenie ośmiorniczek to ma rację?
  doceń 14
 • JAWA25
  05.05.2017 13:28
  "Rzecz w tym" rusycyzmem jest
 • krut00
  05.05.2017 18:58
  Pan redaktor słusznie zauważył - anty systemowość Pawła Kukiza nie jest znaną nam z historii chęcią obdarzania wszystkich "po równo" ani też wynikiem jakowyś ślubów zakonnych. Zdaje się ona mieć początek w zwyczajnym zrozumieniu prostego faktu: państwo niepotrzebnie i na własną zgubę upiera się by kontrolować wiele aspektów życia, których tak naprawdę kontrolować nie ma prawa i nie powinno. Ludzkość od tysięcy lat stara się ustalić jaki jest optymalny zakres władzy państwa.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji