Nowy numer 28/2018 Archiwum

Rodzina, niesakramentalni, sytuacja społeczna

Dokumenty o rodzinie i związkach niesakramentalnych, sytuacja społeczna w Polsce i duszpasterstwo polonijne w Belgii – to główne tematy jutrzejszych obrad Rady Stałej KEP na Jasnej Górze. Następnego dnia, 3 maja, Episkopat uczestniczyć będzie w uroczystościach ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Podczas kilkugodzinnego spotkania biskupi omówią sytuację społeczno-polityczną w Polsce w nawiązaniu do opublikowanego 28 kwietnia dokumentu Episkopatu pt. "Chrześcijański kształt patriotyzmu". Temat ten zreferuje abp Józef Kupny, przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych.

Rada Stała zapozna się także z przebiegiem prac nad dwoma dokumentami KEP, o których rozmawiano już na zebraniu plenarnym w marcu. Chodzi o dyrektorium o małżeństwie i rodzinie oraz stanowisko ws. możliwości przystępowania do komunii dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Opracowanie zostanie przygotowane w oparciu o adhortację Franciszka "Amoris laetitia".

Pierwszy dokument, to znaczy dyrektorium (czy też vademecum) będzie omawiać kwestię duszpasterstwa małżeństwa i rodziny z uwzględnieniem trzech aspektów: przygotowania do małżeństwa, duszpasterstwa rodzin nie mających przeszkód sakramentalnych oraz kwestii związków niesakramentalnych.

Nad dokumentem tym pracuje zespół pod kierunkiem bp. Jana Wątroby, przewodniczącego Rady KEP ds. Rodziny wraz ks. dr. Przemysławem Drągiem, dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Jak zapowiada w rozmowie z KAI sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, będzie to obszerny dokument, zawierający konkretne wskazania dla duszpasterzy.

Natomiast o wiele krótsze stanowisko ws. możliwości przystępowania do komunii dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych przygotowuje zespół, któremu przewodniczy abp Henryk Hoser. Swoje stanowiska w tej sprawie opublikowało już kilka Episkopatów, w tym niemiecki i maltański - przypomina bp Miziński. Jak ujawnia, będzie to dokument o wiele krótszy od dyrektorium, którego część dotyczyć będzie także problemu par niesakramentalnych.

Sekretarz generalny KEP wyraził nadzieję, że przynajmniej jeden z tych dokumentów będzie mógł zostać przegłosowany podczas czerwcowego zebrania plenarnego i podany do publicznej wiadomości.

Podczas zebrania abp Henryk Hoser podzieli się z członkami Rady Stałej swoimi obserwacjami jako specjalnego papieskiego wysłannika do Medziugoria. Jak wiadomo, obecnie biskup warszawsko-praski przygotowuje sprawozdanie dla Franciszka.

Po niedawnej refleksji na temat potrzeb duszpasterskich Polaków w Anglii, podczas obecnego zebrania biskupi omówią sytuację w Belgii. Bp Miziński zapowiedział, że w przyszłości Episkopat będzie zajmował się kolejnymi krajami, w których liczba Polaków w ostatnich latach bardzo się zwiększyła.

Jak wyjaśnia bp Miziński kluczowa w tej dziedzinie kwestia dotyczy wyważenia racji pomiędzy integracją naszych rodaków z miejscowym środowiskiem i Kościołem lokalnym, a możliwością praktykowania form charakterystycznych dla duszpasterstwa polskiego.

Ponadto podczas obrad na Jasnej Górze biskupi będą omawiać program kolejnego zebrania plenarnego, które odbędzie się 6 i 7 czerwca w Zakopanem. Spotkanie będzie połączone z uroczystościami w sanktuarium Matko Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, w związku z 100. rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie. Natomiast w zakopiańskiej parafii Świętego Krzyża obchodzona będzie 20. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w stolicy Tatr.

Rada Stała KEP przygotowuje sprawy na zebrania plenarne i rady biskupów diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem decyzji tych gremiów i koordynuje prace Konferencji.

Radę Stałą tworzą: przewodniczący Konferencji, zastępca przewodniczącego, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, sekretarz generalny oraz sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych wybranych przez Zebranie Plenarne. Wyboru dokonuje się na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

Obecnie w skład Rady Stałej wchodzą, z urzędu: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP, abp Wojciech Polak, Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

Z wyboru w skład tego gremium wchodzą obecnie: abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski, abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Andrzej Czaja, biskup opolski, bp Edward Dajczak, biskup koszalińsko-kołobrzeski, bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej i bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej.

« 1 »

Zobacz także

 • Maluczki
  01.05.2017 20:10
  Wczoraj czytaliśmy List do Galatów, a w nim : "Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaska Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, która od nas otrzymaliście - niech będzie przeklęty" G 1, 6 - 9. -------------- Przykazanie Szóste: Nie cudzołóż.
  doceń 4
 • Gość
  01.05.2017 21:35
  Tylko niech potem biskupi nie narzekają, że tyle rozwodów wśród katolików. Sami do tego doprowadzacie ciągłą troską o nowe związki. Ale Bóg was za to rozliczy. Jak by któryś z kapłanów zapomniał, to są grzechy cudze: milczeć na grzech, nie karać grzechu, pomagać do grzechu. Zaś o zgorszeniu PanJezus powiedział coś o kamieniu młyńskim...
 • verbaveritatis
  01.05.2017 22:47
  Jakiemu dobru służy istniejący od lat w KK proceder towarzyszenia cudzołożnikom w ich śmiertelnym grzechu?__________Jaki jest cel istniejącego w KK DUSZPASTERSTWA czyli wspierania i umacniania cudzołożników w ich grzechu śmiertelnym?_____________Jaki jest powód towarzyszenia cudzołożnikom czyli niesakramentalnym i pomaganie im przez KK w ich krzywdzeniu sakramentalnych żon ,mężów i dzieci ?______ _ Pytam o to , bo nie widzę DOBRA w rzekomym miłosierdziu okazywanym w Kościele i przez Kościół ludziom, którzy decydują się na życie w cudzołóstwie, które jak wiemy jest śmiertelnym grzechem potępionym przez Chrystusa .Cudzołożnicy nie chcą nawrócenia ani przebaczenia, oni rządają akceptacji i prawa do życia niezgodnego z zasadami i normami PRAWA BOŻEGO.___________Pytam czy można w świecie żyć niezgodnie z obowiązującym prawem?_________TAK________ Pod warunkiem, że się je wynaturzy... Dowodem czego jest prawne usankcjonowanie homoseksualizmu uznanego przez WHO za zdrową orientację seksualną ...Diabelski plan niszczenia Bożego dzieła stwórczego jakim jest związek mężczyzny z kobietą został przez to z piekła rodem prawo zrównany z porubstwem sodomitów , którzy dzisiaj żyją w usankcjonowanych prawnie monstrach małżeńskich. Jak widzimy diabelski plan rozwalania rodziny od wieków w świecie odnosi sukces. Jednak to diaboliczne w majstacie prawa wszechobecne zboczenie w świecie nie wystarcza szatanowi , on sięga po sacrum małżeństwa i rodziny ustanowione przez Zbawiciela, _______ zły duch dzisiaj domaga się tak samo jak przed laty w świecie dla homoseksualistów , tak dzisiaj w KK dla cudzołożników stricte, bezwstydnie demoralizujących własne i cudze dzieci ZMIANY PRAWA BOŻEGO i dopasowania go do piekielnego .Szatan wie, że jest to niemożliwe bez wsparcia i pomocy tych, którzy są, no właśnie kim są sojusznicy diabła? _____ Postępowi i otwarci na dialog z kłamcą tego świata reformatorzy KK znani nam bardzo dobrze konsekrowani i świeccy moderniści...W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak z wiarą wołać ...Kyrie elejson!...i nieustannie prosić... Chryste ratuj bo zginiemy ...My sakramentalni wierni MIŁOŚCI błagamy ratuj nasze rodziny Panie!!!
 • verbaveritatis
  02.05.2017 18:08
  Tak też myślałam, @Gościuzgorszony, że w tym towarzyszeniu DEMONA duszpasterzowaniu Ichodzi o pilnowanie biednych cudzołożników, by się przypadkiem nie nawrócili i do Boga, żony, męża, dzieci nie powrócili. Trzeba przyznać,że Ten diabelski zamordyzm , krótko na smyczy trzymanych jawnogrzeszników, to genialny pomysł ogłupiania i otumaniania nas w KK, tą wiarołomnych skażoną grzechem śmiertelnym przyzwoitością, wiernością i cudzołożną miłością świat ma zobaczyć jak oni są w KK kochani i przez modernistów na wzór sakramentalnym na diabelskim piedestale stawiani.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama