Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zarząd ośrodków psychiatrycznych należących do belgijskiego zakonu zgadza się na eutanazję

Zarząd ośrodków psychiatrycznych, należących do belgijskiej gałęzi zakonu Braci Miłosierdzia zgodził się na dokonywanie eutanazji w należących do niego ośrodkach psychiatrycznych.

Zaznaczono przy tym, że uśmiercane będą mogły być osoby, które nie znajdują się w stanie terminalnym (czyli nie są np. w ostatnim stadium raka).

Decyzja ta została podjęta wbrew stanowisku rzymskich władz zakonu, którym kieruje Flamand br. Rene Stockman. Jego zdaniem, doszło do tragedii. Dodał, że zarząd ośrodków psychiatrycznych to w większości osoby świeckie. - Ale sekularyzacja zatruła także zakon w Belgii - zaznaczył br. Stockman serwisowi mercatornet.com.

Komentatorzy liczą, że głos z tej bulwersującej sprawie zabiorą belgijscy biskupi. O sprawie powiadomiony jest już Watykan.

Bracia Miłosierdzia to zakon założony w 1807 r. w Gandawie. Jego konstytucje zostały zatwierdzone przez papieża Leona XIII w 1899 r. Obecnie wspólnota ta obecna jest w 30 krajach. W Belgii prowadzi 15 ośrodków psychiatrycznych, w których przebywa 5 tys. pacjentów.

[Uwaga: wiadomość została przeredagowana. Sprecyzowano, że zgodę na eutanazję wydał zarząd ośrodków psychiatrycznych, składający się w większości z osób świeckich.]

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama