Nowy numer 3/2021 Archiwum

Niemiecki rząd zakaże małżeństw nieletnich

Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy zakazującej osobom nieletnim zawieranie związków małżeńskich. W końcu zeszłego roku około 1500 cudzoziemców poniżej 18. roku życia zarejestrowanych było w Niemczech jako zamężnych lub żonatych.

Przygotowany przez ministerstwo sprawiedliwości projekt ustawy przewiduje automatyczne uznanie za nieistniejące związków zawartych przez osoby poniżej 16. roku życia.

W przypadku osób w wieku od 16 do 18 lat unieważnienie małżeństwa ma nastąpić na drodze sądowej. Tylko w wyjątkowych przypadkach sąd mógłby odstąpić od unieważnienia związku, na przykład w przypadku ciężkiej, zagrażającej życiu choroby. Warunkiem zgody na kontynuowanie związku jest jednak osiągnięcie przez partnerów pełnoletności i potwierdzenie zgody na małżeństwo.

Przepisy mają obowiązywać także w przypadku małżeństw zawartych za granicą.

Minister sprawiedliwości Niemiec Heiko Maas powiedział, że "ani urzędy stanu cywilnego, ani ołtarz ślubny nie są właściwymi miejscami dla dzieci". "Żenić można się dopiero wtedy, gdy ma się 18 lat" - dodał polityk SPD.

W minionych latach do Niemiec przyjeżdżało coraz więcej nieletnich imigrantów, przede wszystkim z Syrii, Afganistanu i Iraku, podających się za osoby pozostające w związkach małżeńskich.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze