Nowy numer 25/2018 Archiwum

Gdy miał 50 lat, za zezwoleniem małżonki wstąpił do klasztoru reformowanych benedyktynów

Urodził się w 1417 r. w Szwajcarii. Mikołaj początkowo zamierzał poświęcić się wyłącznie służbie Bogu. Wstąpił do benedyktynów w Engelberg. Ostatecznie jednak wrócił do świata, a nawet za radą rodziców wstąpił w związek małżeński. W latach 1433-1460 pełnił służbę wojskową w randze oficera. 

Po kampanii wojennej, gdy miał już 50 lat, za zezwoleniem małżonki znowu wstąpił do klasztoru reformowanych benedyktynów nazywających się „Przyjaciółmi Boga”. Jednak we śnie otrzymał napomnienie, że wolą Bożą jest, aby w rodzinnych stronach jako pustelnik budował i zachęcał do bogobojnego życia swoich współziomków. Dlatego założył w Ranft w pobliżu Filie mały domek i kapliczkę, gdzie modlitwę łączył z uczynkami pokutnymi. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. Zmarł 21 marca 1487 roku. Jego proces kanoniczny mógł się jednak rozpocząć dopiero w roku 1587, gdyż Szwajcaria przechodziła wówczas okres wojen religijno-politycznych. 

W roku 1669 papież Klemens IX zezwolił na jego kult, a papież Klemens X rozszerzył kult św. Mikołaja na całą Szwajcarię. W roku 1947 papież Pius XII dokonał jego uroczystej kanonizacji, ogłaszając równocześnie św. Mikołaja głównym patronem Szwajcarii. 

W ikonografii św. Mikołaj z Flue przedstawiany jest w długiej pokutnej szacie, boso. Jego atrybutami są: kij wędrowca lub wieniec z róż.

« 1 »

Zobacz także

  • Spoko
    21.03.2017 08:53
    "W ikonografii św. Mikołaj z Flue przedstawiany jest w długiej pokutnej szacie, boso. Jego atrybutami są: kij wędrowca lub wieniec z róż." - a obrazek do artykułu ma się do tego nijak.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama