Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Szef MON: Rosyjska odpowiedzialność za katastrofę smoleńską - przesądzona

Odpowiedzialność strony rosyjskiej za katastrofę smoleńską oraz odpowiedzialność Donalda Tuska za oddanie postępowania w tej sprawie Rosjanom są przesądzone - oświadczył w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" szef MON Antoni Macierewicz.

Minister powiedział, że wiemy bardzo dużo o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. "Dotychczasowe prace komisji przesądzają w sposób niezbity o odpowiedzialności rosyjskiej za katastrofę smoleńską i o odpowiedzialności Donalda Tuska za oddanie postępowania w tej sprawie Rosjanom" - powiedział Macierewicz.

Dopytywany dodał: "Opinia publiczna otrzyma wkrótce dokładne i całościowe wyjaśnienie mechanizmów, które doprowadziły do katastrofy. Będzie to wyjaśnienie przyczyn technicznych tragedii oraz wskazanie odpowiedzialności za działania i zaniechania w związku ze śledztwem smoleńskim. Tak jak w pierwszej kwestii sprawstwo Rosjan, tak w drugiej - Donalda Tuska są przesądzone".

Zdaniem Macierewicza "opór wobec idei wyjaśnienia tej sprawy powoduje, że część polityków oraz mediów jest gotowa poruszyć niebo i ziemię, by tylko przeszkodzić naszemu dążeniu do prawdy". "Źródłem tej szczególnej +niechęci+ jest prawdopodobnie - bo trudno mi znaleźć inną przyczynę - strach przed prawdą" - ocenił minister.

Macierewicz, pytany o wypowiedź, w której nazwał katastrofę smoleńską jednym z etapów rosyjskiej agresji, oświadczył, że i tak był w tej sprawie bardzo ostrożny. "Każde państwo eksponuje te elementy rosyjskiej agresji, które najbardziej godzą w jego bezpieczeństwo. Dlatego śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, całej elity polskiej armii i polityki jest tym wydarzeniem, o którym musimy mówić zawsze, gdy jest czyniony bilans rozliczeń między Rosją a Zachodem" - argumentował szef MON.

Macierewicz skrytykował też swoich poprzedników w MON w latach 2011-15 - ministra Tomasza Siemoniaka i wiceministra Czesława Mroczka (obaj PO). "Oskarżam o działanie na szkodę polskiej racji stanu panów Siemoniaka i Mroczka, którzy mianowali i akceptowali byłego funkcjonariusza WSW na stanowisku rektora Akademii Obrony Narodowej, którzy tolerowali korupcję w wojsku, którzy zmniejszyli liczebność polskiej armii w czasach, gdy zagrożenie ze wschodu wzrastało, którzy oskarżali polskich pilotów o tragedię smoleńską, choć musieli wiedzieć, że winę za to ponoszą Rosjanie" - powiedział Macierewicz.

W listopadzie 2015 r., tuż po objęciu stanowiska szefa MON, Macierewicz odwołał rektora-komendanta AON gen. dyw. Bogusława Packa. Generał na początku kariery w wojski służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej.

« 1 »

Zobacz także

 • Anna Panna
  06.03.2017 20:46
  Zmasowany ryk trolli prawdy nie zagłuszy.
 • Gość
  07.03.2017 08:41
  Ja się pytam gdzie ta prawda? gdzie wyniki śledztwa? gdzie wrak? ile czasu jeszcze będzie trwało to przeciąganie liny i niby wyjaśnianie? Trzeba ta prawdę wreszcie ogłosić , udowodnić winę i zakończyć sprawę bo Polacy są już tym naprawdę zmęczeni.
 • Piotr_Adamczyk
  07.03.2017 11:08
  Bałwochwalstwo smoleńskie zatruwa nasze społeczeństwo bardziej niż smog.
  Już Prorok Izajasz w swojej satyrze na bałwochwalstwo pisał:
  "Wszyscy rzeźbiarze bożków są niczym; dzieła ich ulubione na nic się nie zdadzą; ich czciciele sami nie widzą ani nie zdają sobie sprawy, że się okrywają hańbą. "
  Smutne jest to, że niektórzy hierarchowie wspierają to smoleńskie bezbożnictwo.
  doceń 7
 • Gość
  07.03.2017 14:02
  A jednak zamach...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama