Nowy numer 21/2018 Archiwum

Schetyna: Tusk naturalnym kandydatem na prezydenta

Naturalnym scenariuszem jest, że Donald Tusk będzie kandydatem na prezydenta - powiedział w piątek przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Według niego Tusk będzie koleiną kadencję szefem Rady Europejskiej, czyli do 2019 r.

Schetyna był pytany w radiowej Jedynce o przyszłość Donalda Tuska. Przewodniczący PO wyraził przekonanie, że b. premier będzie kolejną kadencję szefem RE. "Ja uważam, że przedłuży ten mandat, że będzie szefem Rady Europejskiej do końca 2019, to będzie 4 miesiące przed wyborami prezydenckimi" - mówił.

Dopytywany, czy Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich po zakończeniu drugiej kadencji w RE, Schetyna odpowiedział: "Mówiłem o tym ponad pół roku temu, że to jest scenariusz naturalny, że jako kandydat zjednoczonej opozycji, czy jako kandydat opozycyjnych partii, mógłby być kandydatem na prezydenta(...). Jego powrót nastąpi po wyborach parlamentarnych w Polsce, które głęboko w to wierzę, przyniosą radykalną zmianę polskiej polityki".

Odniósł się także do Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa oraz listu Donalda Tuska do przywódców europejskich państw zaprezentowanego podczas szczytu UE na Malcie. "Ten list będzie przywoływany w debacie monachijskiej. Bo on jednak pokazuje pewnego rodzaju nowe spojrzenie, nowy scenariusz w relacjach europejsko-amerykańskich" - uważa Schetyna.

"To jest potrzebne, ponieważ Europie potrzebna jest integracja polityki zagranicznej. Debata o tym, jak ona ma wyglądać w takim wspólnym spojrzeniu. Bo przecież Amerykanie będą szukać nowej geografii, czy nowych relacji z Europą. Dla nich jest ważny każdy podmiotowy głos, który wynika z Europy. Dla nas jest też ważne, żeby on był, umownie, bardziej brukselski niż moskiewski" - dodał szef PO.

Chodzi o list Donalda Tuska wystosowany do przywódców europejskich przed nieformalnym szczytem UE na Malcie. Szef RE uznał za niepokojące niektóre deklaracje nowej administracji amerykańskiej, które "stawiają Unię Europejską w trudnej sytuacji".

Od piątku do niedzieli o kwestiach bezpieczeństwa będzie w Monachium dyskutować 30 przywódców państw i rządów, a także ponad 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej. Wiceprezydent USA Mike Pence ma przedstawić "obszerne oświadczenie" dotyczące amerykańskiej polityki zagranicznej. W konferencji bezpieczeństwa weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  17.02.2017 10:10
  I bardzo dobrze. Kandydatura Tuska zapewni Dudzie wybór na drugą kadencję.
  doceń 11
 • mee...
  17.02.2017 12:31
  Schetyna sie myli...Kaczynski ostatnio stwierdzil, ze jezeli Tusk zostanie wybrany na druga kadencje, to za Tuskem moze pojsc list gonczy...Amerykanie juz milcza, ze wzgledu na antyamerykanskie wypowiedzi Tuska, a kto wie moga jeszcze podrzucic dowody obciazajace Tuska jako premiera. Natomiast jezeli Tusk nie zostanie wybrany, to przed powrotem do Polski bedzie sie bronil rekami i nogami...Tusk jest skonczony jezeli rzad sie nie zakiwa.
 • Krzysiek
  17.02.2017 15:28
  >>Donald Tusk będzie ... przewodniczący PO Grzegorz Schetyna<< Te osoby są dla mnie jak zmora - za ich władzy niesmak było iść do teatru lub na kabaret - z których z zażenowaniem "schyłkiem" trzeba było uciekać - gdyż obrażały człowieka nawet zmarłego.
  doceń 0
 • Egert
  17.02.2017 18:55
  Szef masy upadłościowej
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama