Nowy numer 42/2019 Archiwum

Duda zaprosił Trumpa do Polski - zaproszenie zostało przyjęte

Podczas spotkania z doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa, Michaelem Flynnem, prezydencki minister Krzysztof Szczerski przekazał w czwartek w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy zaproszenie dla Trumpa do złożenia wizyty w Polsce.

Szczerski przekazał zaproszenie również w imieniu prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović. Po rozmowach w Białym Domu minister wyjaśnił, że przywódcy Polski i Chorwacji chcieliby, aby wizyta Trumpa w Polsce miała miejsce podczas planowanego na lipiec Szczytu Trójmorza.

"Zaproszenie zostało przyjęte i teraz będziemy czekać na odpowiedź prezydenta Trumpa co do jego kalendarza" - powiedział Szczerski.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP podczas czwartkowych spotkań w Waszyngtonie otrzymał zapewnienia od przedstawicieli nowej administracji, że polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski nie będzie wypadkową polityki USA wobec Rosji. "Nie ma żadnych planów weryfikacji ustaleń szczytu NATO w Warszawie" - podkreślił Szczerski.

"Mogę dzisiaj powiedzieć, że relacje polsko-amerykańskie z nową administracją bardzo się zaawansowały, rzeczywiście jest to dialog pełnowymiarowy" - oświadczył minister. Podczas rozmowy z polskimi dziennikarzami podkreślił, że jest bardzo zadowolony ze swoich spotkań.

Szczerski był najwyższym rangą przedstawicielem władz polskich, który przybył do Waszyngtonu po zaprzysiężeniu Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Prezydencki minister podczas pobytu w stolicy USA spotkał się amerykańskimi ustawodawcami, przedstawicielami mediów i think tanków, analitykami Departamentu Stanu odpowiedzialnymi za kształtowanie polityki zagranicznej wobec naszego regionu i, na zakończenie swoich rozmów w Waszyngtonie, z emerytowanym generałem piechoty morskiej Michaelem Flynnem, który jest doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Szczerski przybył do amerykańskiej stolicy w kluczowym momencie. Dzień wcześniej, w środę, desygnowany przez prezydenta na sekretarza stanu Rex Tillerson został zatwierdzony na tym stanowisku. Wraz z zatwierdzeniem nominacji Tillersona przez niezbyt entuzjastycznie nastawiony do niego Senat prezydent Trump zakończył formowanie zespołu odpowiedzialnego za kształtowanie polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Grupa ta, złożona z ministra obrony, sekretarza stanu i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, bywa nazywana "trojką".

Spotkanie Szczerskiego z Flynnem miało największe znaczenie. Wśród najważniejszych tematów ponad godzinnej rozmowy prezydencki minister wymienił polsko-amerykańską współpracę wojskową, gospodarczą i polityczną oraz sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie, w tym eskalację napięcia na Ukrainie.

Minister Szczerski przedstawił Flynnowi polskie stanowisko w sprawie sankcji wprowadzonych wobec Rosji. Podkreśliliśmy, że "sankcje wobec Rosji nie są instrumentem odwetowym, ale prawnym" - dodał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Szczerski pytany o obietnicę Trumpa pomocy Polsce w odzyskaniu wraku tupolewa, złożoną przez Trumpa podczas spotkania z Polonią jesienią ubiegłego roku, ujawnił, że "temat katastrofy smoleńskiej pojawił się podczas rozmowy". "Powiedziałem, że sprawa ta powoduje, że powrót do polityki zaufania (w relacjach z Moskwą - PAP) jest niemożliwy" - dodał Szczerski.

"Generał Flynn przekonał mnie, że interesy i polityka polsko-amerykańska z nową administracją będzie bardzo intensywna i że istnieje bardzo duże pole wzajemnego, wspólnego interesu polsko-amerykańskiego. (...) To jest administracja, która będzie administracją kierującą się interesami amerykańskimi; my jesteśmy krajem, który kieruje się interesami polskimi. Po godzinnej rozmowie z generałem Flynnem mogę powiedzieć, że te interesy amerykańskie i polskie w wielu punktach są zbieżne" - powiedział Szczerski.

Jak przekazał minister, doradca prezydenta Trumpa zapewnił go, iż "obecność wojsk amerykańskich w Polsce będzie stałym elementem stosunków polsko-amerykańskich".

Szczerski rozpoczął wizytę w Waszyngtonie od udziału w czwartek w Narodowym Śniadaniu Modlitewnym, ekumenicznym spotkaniu polityków, dyplomatów i przywódców religijnych z całego świata. Jest ono organizowane dorocznie, od roku 1953, przez Kongres i prywatną fundację w pierwszy czwartek lutego. W tym roku spotkanie zgromadziło w głównej sali balowej waszyngtońskiego hotelu Hilton ponad 3 tys. gości z całego świata.

Po rozmowach w Waszyngtonie Szczerski odwiedzi w piątek siedzibę ONZ w Nowym Jorku. Głównym tematem jego rozmów będą starania Polski o uzyskanie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Na zakończenie wizyty w USA Szczerski wróci w sobotę do Waszyngtonu, aby wziąć udział w Wieczorze Polskiego Dziedzictwa - wydarzeniu polonijnym organizowanym przez ambasadę RP we współpracy z koszykarzem Marcinem Gortatem grającym w drużynie ligi NBA Washington Wizards. Szczerski przywiezie uczestnikom imprezy wideo z przesłaniem od prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował Witold Dzielski, dyrektor Biura Spraw Zagranicznych w kancelarii prezydenta, towarzyszący Szczerskiemu podczas wizyty w USA.

« 1 »

Zobacz także

 • Krzysiek
  03.02.2017 08:57
  >>"Zaproszenie zostało przyjęte...<< Wow, czyżby nowy wymiar współpracy prawicy, wobec gazetowej dominacji lewicy.
 • Krzysiek
  03.02.2017 09:02
  >>Grupa ta, złożona z ministra obrony, sekretarza stanu i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, bywa nazywana "trojką"<< może będzie to Koń Trojański, wobec dotychczas chorej władzy, prącej do samozagłady poprzez promowanie ustawowe aborcji, eutanazji, genderyzmu itp. nie tylko we własnym kraju ale innych np afrykańskich czy ameryki południowej.
 • JAWA25
  04.02.2017 12:30
  zamiast "administracja" prościej i krócej byłoby rząd, zamiast "relacje" kontakty czy stosunki. Wreszcie po co powiadamiać że "Grupa ta, złożona z ministra obrony, sekretarza stanu i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, bywa nazywana "trojką"." przez kogo jest nazywana?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL