Nowy numer 21/2018 Archiwum

2016 – apokalipsa, która nie nadeszła

Miniony rok miał być czasem upadku Polski. Nic takiego się nie stało.

Miliony ludzi na ulicach, Majdan w Warszawie, niedziałające instytucje państwa, sankcje unijne i zrujnowana gospodarka. Tak miała wyglądać Polska w 2016 r. Jednak ludzie spokojnie pracują, robią zakupy, wychowują dzieci. Urzędy wypłacają zasiłki, a policja pilnuje porządku. Życie w naszym kraju wygląda nawet lepiej niż w Europie Zachodniej, bo przynajmniej nie obawiamy się zamachów terrorystycznych. Szaleństwo ogarnęło w zasadzie tylko część polityków i dziennikarzy. Ale większość ich przepowiedni z początku ubiegłego roku nie spełniła się.

Przepowiednia 1. Upadek demokracji w Polsce
W 2016 r. nowa władza miała ostatecznie zlikwidować w Polsce demokrację. Zniszczeniu miał ulec Trybunał Konstytucyjny. Niezależność NBP miała być znacznie ograniczona. Zlikwidowana miała być wolność słowa. Opozycyjni politycy mieli trafić do więzienia. Tymczasem Trybunał działa w pełnym składzie, ludzie swobodnie mogą wyrażać swoją opinię na ulicach, posłowie zamiast za kratami spędzają Wigilię na sali sejmowej, a media relacjonują to 24 godziny na dobę.

Przepowiednia 2. 500+ zrujnuje budżet
Najpoważniejsza reforma nowego rządu, czyli program pomocy na drugie i kolejne dziecko, miała zrujnować polskie finanse. Jednak deficyt budżetowy jest jednym z najniższych od czasu wejścia do Unii Europejskiej. Dodatkowe wydatki udało się zbilansować dzięki większej ściągalności podatków. Obyło się bez podwyżek. A sam program wyciągnął masę rodzin ze skrajnego ubóstwa. Czy uda się utrzymać tę sytuację w 2017 r., zobaczymy.

Przepowiednia 3. Krach gospodarczy
Na początku 2016 międzynarodowe agencje zapowiadały obniżenie polskiego ratingu. Ostatecznie uczynił tak tylko Standard&Poor’s, jednak już w grudniu zrewidował swoje przewidywania. Do zapowiadanego krachu nie doszło. Za to bezrobocie spadło do najniższego od 1990 r. poziomu, i to mimo ponad miliona Ukraińców, którzy przyjechali pracować do Polski. Są jednak już pierwsze oznaki spowolnienia gospodarczego. Rozpoczęty rok pokaże, czy jest to efekt zmiany perspektywy wydatkowej w UE, czy zapowiedź poważniejszych problemów.

Przepowiednia 4. Wyrzucą nas z Unii Europejskiej
Na początku roku ze strony Komisji Europejskiej dobiegały groźne pohukiwania. Komisarzom nie podobał się kryzys konstytucyjny w Polsce. W Parlamencie Europejskim miał się odbyć szereg debat na temat naszego kraju. Mówiono nawet o sankcjach. Skończyło się tylko na mówieniu. Ostatnie dyskusje o stanie demokracji w Polsce interesują już tylko rodzimych europosłów. Bruksela ma poważniejsze powody do zmartwień niż sytuacja nad Wisłą. W referendum Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z UE, a problemy ze zwycięstwami eurosceptyków mogą pojawić się w kolejnych krajach, jak Włochy, Holandia czy Francja.

Przepowiednia 5. Majdan w Warszawie
Działania PiS miały doprowadzić do wybuchu wielkiego niezadowolenia społecznego. W Warszawie miał stanąć Majdan na wzór tego ukraińskiego. Powstał nawet Komitet Obrony Demokracji, który chyba w założeniu miał ten Majdan zorganizować. Ostatecznie skończyło się wigilijnym pasztetem w Sejmie. Po frekwencji na wiecach widać, że polityczne spory podniecają tylko najtwardsze elektoraty. Reszta społeczeństwa rewolucją wyraźnie zainteresowana nie jest.

Przepowiednia 6. Wojna w Europie
Apokaliptyczne przepowiednie nie dotyczyły tylko sytuacji wewnętrznej w Polsce. Napaść miał na nas a to Putin, a to ISIS. Tymczasem konflikt na Ukrainie nie uległ eskalacji. Państwo Islamskie również jest w odwrocie. Co więcej, kryzys imigracyjny wydaje się chwilowo wygaszony. Masa imigrantów, która jeszcze w 2015 straszyła Europejczyków, w 2016 jest znacznie mniejsza. Europa stała się niestety obiektem ataków terrorystycznych. Na szczęście, omijają one na razie naszą ojczyznę.

Mimo niespełnionych przepowiedni cała masa fałszywych proroków straszy nas już 2017 rokiem. Demokracja ma już upaść nie tylko w Polsce, ale i na całym Zachodzie. Europa Środkowa ma zostać oddana Putinowi. Donald Trump ma zrujnować światową gospodarkę. Populiści mają zlikwidować Unię Europejską. A wielka kometa ma spaść na Ziemię i zniszczyć życie na naszej planecie.

Problem w tym, że histeryczne wizje utrudniają prawidłową ocenę rzeczywistości. Kryzys z Trybunałem obnażył błędy naszej konstytucji. Gospodarka rzeczywiście dostała zadyszki. Sytuacja w świecie zmienia się dramatycznie. Unia Europejska pozostaje w kryzysie. Dotychczasowy model rozwoju Polski wydaje się wyczerpywać. Dlatego potrzebna jest nam poważna dyskusja o kierunkach polityki. A wiara w zbliżający się upadek Polski, Europy i świata takiej dyskusji nie ułatwia.
 

« 1 »
oceń artykuł
 • trzinaalli
  03.01.2017 08:32
  Przepowiednia 1.: "Opozycyjni politycy mieli trafić do więzienia". Szkoda, że nie trafili. Mam tu na myśli przede wszystkim tych, którzy są bohaterami afery podsłuchowej. Ci, którzy nagrywali w tym przypadku są "kozłami ofiarnymi", dopóki nie siedzą "grube ryby", których nagrywano.

  Przepowiednia 3.: "bezrobocie spadło do najniższego od 1990 r. poziomu, i to mimo ponad miliona Ukraińców, którzy przyjechali pracować do Polski". Proszę nie zapominać, że z Polski jednocześnie WYJECHAŁO ponad 2 mln. ludzi...
  doceń 4
 • Gość
  03.01.2017 09:57
  Panie Redaktorze. Akurat przepowiedni, że 500+ zrujnuje budżet już w 2016 r. było bardzo mało (o ile nawet nie było żadnych). W komentarzach pojawiał się zawsze argument, że koszty programu będą wyższe dopiero od roku 2017, gdy program będzie funkcjonował cały rok oraz, że budżet na 2016 miał jednorazowy bonus w postaci przesuniętych dochodów z aukcji na częstotliwość LTE. Owe prognozy o rujnującym wpływie programu na budżet jednak zawsze dotyczyły następnych lat.
  doceń 8
 • jurek
  03.01.2017 10:42
  Jeśli zwolennicy PISu za sukces uznają, że nie było "apokalipsy" i to ma być miara sukcesów PIS - to rzeczywiście słabo.
  doceń 12
 • Gość
  03.01.2017 11:18
  Propagandziści pisowscy dostali rozpędu. Pisać absurdy, a potem twierdzić, że są nieprawdziwe - dobra komunistyczna szkoła. Przykład pierwszy z brzegu: " "Zlikwidowana miała być wolność słowa. Opozycyjni politycy mieli trafić do więzienia." Kto i kiedy wygłaszał takie zapowiedzi? Upadek Polski już nastąpił. Tekst redaktora jest tego dowodem. Tak niskich lotów "publicystyki" nikt dawniej by się nie odważył puszczać w przestrzeń publiczną... ŻA-ŁOS-NE!!!
  doceń 13

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.