Nowy numer 25/2018 Archiwum

Kolorowa rewolucja

Sytuacja w Sejmie rozwija się tak szybko, że satyrycy nie nadążają z wykonywaniem służbowych obowiązków. Pewnym ułatwieniem jest to, że nie muszą nikogo parodiować, wystarczy cytowanie.

„Z rana wyłączyli nam klimatyzację na sali posiedzeń...”  – doniosła na Twitterze Kinga Gajewska. Dramat przebywającej w Sejmie posłanki wzruszył internautów nie mniej niż doniesienia Agnieszki Pomaski o wyłączeniu ogrzewania podłogowego w łazience. W tej sytuacji przeprowadzenie Majdanu w Warszawie może się okazać niemożliwe i trzeba będzie wracać do domu na Boże Narodzenie.

Muszę przyznać, że mam duży problem z napisaniem tego felietonu. Kiedy zaczynałem, wydawało mi się, że nic nie przebije tłumaczenia pana, który położył się na chodniku przed Sejmem (napisał, że nie udawał zabitego, tylko chciał zablokować samochody, a że akurat żaden nie jechał, to wstał). W tym czasie uaktywniły się jednak na Twitterze posłanki opozycji. Kinga Gajewska pochwaliła się zdjęciem z walkie-talkie („mamy łączność z protestującymi pod Sejmem”), a potem doniosła o wspominanym już wyłączeniu klimatyzacji. Później wpis o treści: „oświadczenie w sprawie zdjęcia z kartonikiem z pizzerii” pojawił się na koncie Joanny Scheuring-Wielgus. Sytuacja rozwija się tak szybko, że satyrycy nie nadążają z wykonywaniem służbowych obowiązków (choć pewnym ułatwieniem jest to, że nie muszą nikogo parodiować, wystarczy cytowanie). Zanim napiszę ostatnie słowo, początek tekstu może się okazać materiałem dla paleontologów. Jeśli PiS chce być wredny, to zamiast dążyć do rozwiązania konfliktu, powinien go przeciągać do oporu, żeby posłowie opozycji zaczęli w końcu grillować i nie mogli z honorem wyjść z sali plenarnej. Jestem ciekaw, co zrobią 24 grudnia...

Bardzo się cieszę, że protest przerodził się w farsę. Nie tylko dlatego, że śmiech to zdrowie. Cieszę się, bo na początku sytuacja naprawdę wyglądała groźnie. Były ataki na posłów i dziennikarzy, pojawiało się sporo dezinformacji, w dziwnych okolicznościach zaczynała szwankować infrastruktura krytyczna. Istniało ryzyko, że w ramach podgrzewania nastrojów dojdzie do zamieszek, a może nawet rozlewu krwi. Opozycja straszyła „polskim grudniem”, a zdjęcie z prawie poszkodowanym panem leżącym na ulicy było – jak zauważyli autorzy z konkurencyjnego portalu – wzorowane na fotografii Benno Ohnesorga, niemieckiego studenta zastrzelonego przez policjanta podczas demonstracji w 1967 r. Karl-Heinz Kurras, który go zamordował, okazał się po latach agentem Stasi, której zależało na podgrzaniu atmosfery w zachodnich Niemczech. Skoro ktoś wzorował się na tej krwawej prowokacji, to mógł postąpić podobnie i u nas. Jednak zamiast tego mamy spór o to, czy pizzeria rzeczywiście pozdrowiła protestujących, czy oni sami napisali pozdrowienia na pudełku.

Taką rewolucję, moi drodzy, możecie sobie robić.

« 1 »
oceń artykuł
 • Gość
  19.12.2016 21:05
  Wegry stały się dla nas przykładem demokracji i jak tak dalej pójdzie to od buga na wschód. To dopiero będzie rewolucja
  doceń 5
 • trzinaalli
  20.12.2016 11:08
  Już dawno można było zauważyć, że ci, którzy głosowali na Nowoczesną i PO popełnili błąd. Gdyby ich w Sejmie nie było, to nie byłoby też żadnych awantur, krzyków i blokad mównicy. Wykluczenie posła Szczerby z obrad to było za mało. Powinna być wykluczona cała Nowoczesna i PO. Wtedy rząd mógłby normalnie pracować, była by cisza, spokój... I zapewne już wtedy, gdy był procedowany projekt Ordo Iuris, mielibyśmy też przegłosowaną pełną ochronę życia, gdyby nie te krzyki i protesty.
  doceń 3
 • paulus
  20.12.2016 13:19
  Mistrz Franciszek ...powazny jak suszona sliwka w wigilijnym kompocie...a tu zagrodzili zakodowanych i robia sobie ..."Kyrk"...z ZOO....to prosimy im dostawic choinke..zeby sie mogli wyladowac...noooo powiesic granaty..no bombki...a zielonych o tablice nie dokarmiac..bo sieczki to "produkuja" ami za duzo..Szczesc Boze
  doceń 0
 • Magda
  20.12.2016 19:20
  Pisałam już pod artykuł Pana koleżanki i powtórzę: czy jako redaktora gazety katolickiej nie martwi Pana bardziej utrata autorytetu przez Kościół, który mało dyskretnie popiera PIS i który nie wyjdzie na tym dobrze, bo PISowi na Kościele zależy tylko po to, żeby zapewnić frekwencję. Autorytarne zapędy Kaczyńskiego wywołują sprzeciw i jeśli Kościół się nie odetnie, dla wielu będzie Kościół =PIS.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji