Nowy numer 17/2024 Archiwum

Po co Polsce krew nieżywych

35 lat temu mieliśmy dwie Polski, z granicą ostro wytyczoną między jednymi a drugimi. Przez tę granicę polała się krew. Bo dzieci jednej Ojczyzny nie mogą odchodzić od siebie za daleko.

Rocznica stanu wojennego i strzelaniny na kopalni „Wujek” powinna nas zatrzymać. W narzekaniu, zaczepianiu, konfliktowaniu się, szukaniu belki w oku drugiego, rozdzieraniu szat, wyławianiu newsów nagłaśniających, co kto złego powiedział i zrobił. Od takich iskier może wybuchnąć pożar. 

       16 grudnia na „Wujku” Polacy strzelali do Polaków.

kiedy ich mordowali 
samoloty latały nad Katowicami 
16 grudnia była zimna noc 
jak serca tych co wydali rozkaz 
czerwona część flagi 
napełniła się krwią jak worek 
do transfuzji tylko po co 
Polsce krew nieżywych

/Barbara Gruszka-Zych/

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych