Nowy numer 13/2020 Archiwum

Abp Gądecki: Wiara i polskość związane na śmierć i życie

Mimo iż współcześnie w Polsce może obserwować zjawisko utraty pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego, wiara i polskość wydają się być związane ze sobą na śmierć i życie - mówił w piątek na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Hierarcha przewodniczył Mszy św., która odbyła się w ramach 27. Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich. W homilii przewodniczący KEP przypomniał historię i okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I, wskazał też na wpływ tego wydarzenia na rozwój kultury i cywilizacji polskiego narodu. "Zaszczepiona w Polsce przez pierwszych Piastów wiara chrześcijańska przyczyniła się do ukształtowania wspólnoty narodowej na fundamencie Ewangelii" - mówił.

Odniósł się także do współczesnych kwestii. "Dzisiaj, głównie pod naciskiem sekularyzmu, pojawiało się jednak w naszej ojczyźnie jakieś zjawisko utraty pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego, któremu towarzyszy swego rodzaju praktyczny agnostycyzm i obojętność religijna, wywołująca u wielu wrażenie, że żyją bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię" - powiedział abp Gądecki.

W ocenie hierarchy skutkuje to m.in. duchową, wewnętrzną pustką, szerzeniem się "antropologii bez Boga" oraz łatwiejszym deklarowaniu się jako agnostyk niż jako wierzący. "To zapomnienie doprowadziło w końcu do porzucenia człowieka i otworzenia rozległej przestrzeni dla swobodnego rozwoju nihilizmu na polu filozofii, relatywizmu na polu teorii poznania i moralności, pragmatyzmu, a nawet cynicznego hedonizmu w strukturze życia codziennego" - wskazał duchowny.

Dodał jednak, że proces ten w Polsce przebiega inaczej niż w innych krajach. "Wbrew prognozom wciąż jesteśmy narodem chrześcijańskim, w którym żyje silny wiarą Kościół katolicki. Próbowano przecież zbudować alternatywną polską kulturę świecką czy nawet antyreligijną, a niepowodzenia tych przedsięwzięć świadczą o tym, że jak dotąd wiara i polskość wydają się związane ze sobą na śmierć i życie" - zaznaczył abp Gądecki.

Wskazał jednocześnie, że ani polska kultura nie jest wyłącznie katolicka czy chrześcijańska, ani nie każdy Polak musi być katolikiem. "Jednakże wiara katolicka wciąż stanowi o naturze polskiej kultury i nawet zdeklarowani ateiści, chcąc w pełni uczestniczyć w polskiej wspólnocie kulturowej, uznają kulturę katolicką i chrześcijańską za wspólne dobro narodowe" - podkreślił.

27. Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze rozpoczęło się w czwartek i potrwa do soboty. Tegoroczną myślą przewodnią są słowa św. Jana Pawła II: "Jako chrześcijanie jesteście wezwani do świadczenia o wierze i nadziei, aby ludzie nie byli bez nadziei ani Boga na tym świecie, ale uczyli się Chrystusa - naszej nadziei".

Uczestnicy forum biorą udział w wykładach i dyskusjach m.in. na temat reformy oświaty czy pedagogiki chrześcijańskiej. W pierwszym dniu spotkania odbyła się także Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich.

Szkoły katolickie w Polsce - szkoły podstawowe, gimnazja, licea ogólnokształcące oraz licea zawodowe - zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich, która została powołana w 1994 r. przez 269. Konferencję Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim. Posiada osobowość prawną kościelną i cywilną.

« 1 »

Polecamy

  • Atanzy
    04.11.2016 15:01
    Widać, ze hierarchia nie nadąża za tym, co się w Polsce dzieje. Na początku nie chcieli intronizacji, bo po co? Teraz nagle chcą, mają być nawet specjalne nowenny w kościołach. Prymas krytykował patriotyzm, teraz nagle wszystko jest OK. Coś mi tu nie pasuje.
    doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama