Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Papież: Nie zamykajcie drzwi

Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze do Rzymu ze Szwecji, że kraje Europy nie powinny bać się migrantów.

Franciszek pytany przez dziennikarzy na pokładzie, jak ocenia to, że niektóre kraje nie chcą przyjmować migrantów, odparł: "Nie powinniśmy bać się migrantów, bo Europa powstała w wyniku stałej integracji kultur".

Papież położył nacisk na konieczność integracji migrantów.

Zwrócił uwagę na przykład Szwecji, gdzie wśród ponad 9 milionów jest 850 tysięcy migrantów i uchodźców. Należy, dodał, rozróżniać migrantów od uchodźców.

"Migrant powinien być traktowany zgodnie z pewnymi regułami, bo migracja jest prawem, ale bardzo uregulowanym. Uchodźca zaś pochodzi z miejsc, gdzie jest strach, głód, straszna wojna i zgodnie ze swym statusem potrzebuje opieki i pracy" - mówił papież. Przykład Szwecji uznał za wzorcowy pod względem integracji i nauki języka.

"Co myślę o krajach, które zamykają granice? Uważam, że w teorii nie można zamknąć serca przed uchodźcą. Jest także ostrożność rządzących, którzy muszą być bardzo otwarci w ich przyjmowaniu, ale także brać pod uwagę to, jak ich rozmieścić, bo uchodźcę nie tylko należy przyjąć, ale należy go zintegrować" - oświadczył Franciszek.

"Jeśli kraj ma zdolność integrowania, niech robi tyle, ile może. Jeśli zaś inny kraj ma większe zdolności, niech robi więcej, zawsze z otwartym sercem. Nie jest ludzkie zamykanie drzwi, nie jest ludzkie zamykanie serca i w długiej perspektywie za to się płaci, płaci się politycznie" - powiedział papież. Zaznaczył zarazem, że płaci się też politycznie za "nieostrożność w rachunkach i przyjmowanie więcej migrantów, niż można zintegrować".

Skutkiem braku integracji zdaniem papieża jest powstawanie gett, a to, dodał, prowadzi do konfliktu i jest "niebezpieczne".

"Uważam, że najgorszym doradcą dla krajów, które starają się zamknąć granice, jest strach. Lepszym doradcą niech będzie ostrożność" - dodał papież. Przytoczył swą rozmowę ze szwedzkim urzędnikiem rządowym, od którego usłyszał o trudnościach wynikających z tego, że przybywa wielu migrantów i nie udaje się szybko znaleźć dla nich szkoły, domu i pracy.

Dlatego, powtórzył, należy postępować z "ostrożnością".

« 1 »

Zobacz także

 • Anda
  02.11.2016 07:23
  Migrantów trzeba zwyczajnie nie przyjmować, a bać się należy Bergoglia. Tak a propos pierwszego zdania.
 • Gość
  02.11.2016 08:52
  "Nie zamykajcie drzwi" To jest agenda Sorosa. Nie trzeba jej nam przypominać przy każdej okazji. A'propos, jedna z jego organizacji, wedle doniesień medialnych, zaangażowanych w spowodowanie masowej migracji, nazywa się właśnie Otwarte drzwi (Open Doors). Rolą papieża nie jest jednak wspieranie cudzych programów politycznych, tym bardziej tych destrukcyjnych dla państw, narodów i chrześcijaństwa. Potrzebna jest nasza modlitwa w tej trudnej sytuacji i rozeznanie.
  doceń 3
 • Gość
  02.11.2016 10:13
  Jestem skłonny zrealizować prośbę papieża i przyjąć imigrantów ile tylko da się zintegrować. Z tego co zauważyłem Ukraińcy się integrują, więc można przyjąć ich milion osób, albo nawet i dwa, a Muzułmanie z Azji i Afryki się nie integrują, więc przyjęcie ich 1000 osób, to co najmniej o 900 za dużo. Nie widzę nic niestosownego w wypowiedzi papieża?

  Papież powiedział też, że „należy brać pod uwagę to, jak ich rozmieścić”, gdyż to może pomóc w integracji. Zupełnie się zgadzam z tym spostrzeżeniem. W czasie akcji „Wisła” rozmieszczono Łemków po rodzinę na wioskę i się integrowali, bo inaczej by nie przeżyli? Na szczęście nie mamy dzisiaj możliwości przeprowadzania integracji tą metodą, więc jak słusznie zauważył Franciszek przyjmujmy tyle ile możemy zintegrować (zgodnie z obowiązującym prawem).

  Szwedzkich i holenderskich chrześcijańskich uchodźców uważam, że też powinniśmy przyjmować za kilka lat, jak będzie taka potrzeba.
 • Gość
  02.11.2016 11:24
  Ciekawy sposób integracji opisuje fronda.pl: "W nocy 17 października 2015 w miejscowości Ludvika w środkowej Szwecji jedna z kobiet w drodze do domu została napadnięta przez grupę mężczyzn. Świadkowie relacjonowali, że byli to "uchodźcy", prawdopodobnie z Afryki. Kobietę zaciągnięto do alejki, a tam zgwałcono. Gwałcicieli spłoszył przechodzień.

  Policja zatrzymała w tej sprawie czterech mężczyzn. Dwóch z nich to muzułmańscy Erytrejczycy, w wieku ok. 19-26 lat.

  Jeden z imigrantów został wypuszczony na wolność i otrzymał od państwa odszkodowanie w wysokości 140 tys. koron, czyli ok. 17 tys. dolarów." Sprawę omawiano również w TVP INFO: http://vod.tvp.pl/27288136/31102016. Ciekawie wpisuje się w ten temat wypowiedź dr Norberta Maliszewskiego, stwierdzającego, że to koszty demokracji... Proszę obejrzeć od licznika 29min 05 sek.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama