Nowy numer 42/2019 Archiwum

Noble Anno Domini 2016

Jest taki tydzień, w którym tematy naukowe zajmują zawsze czołówki gazet i wiadomości telewizyjnych. W którym dziennikarze radiowi prześcigają się w cytowaniu autorytetów naukowych, a internet aż kipi najpierw od typów, a potem od komentarzy naukowych. To tydzień noblowski.

Wponiedziałek ogłaszana jest Nagroda Nobla z medycyny i fizjologii. Potem jest fizyka, a kolejnego dnia, w środę, chemia. Na tym kończą się nagrody z nauk ścisłych. Później przyznawane są Noble pokojowe, ekonomiczne i literackie. Ale to już zupełnie inna para kaloszy. Nobel pokojowy, a czasami także ekonomiczny, bywa dość blisko polityki. Często budzi zdziwienie, jak w przypadku nagrody pokojowej dla Baracka Obamy, świeżo wybranego prezydenta USA. Honor spotkał Obamę mimo tego, że ten dla światowego pokoju jeszcze niczego nie zdążył zrobić. Mówiono wtedy, że nagroda ma być „na zachętę”. Dzisiaj Obama – oględnie mówiąc – nie byłby faworytem do przyznania nagrody. Noble z dziedzin nauk ścisłych też wzbudzają emocje, ale faktem jest, że w ich historii nie było przypadku przyznania nagrody awansem, na zachętę. Kontrowersje w przypadku Nobla z fizyki, chemii czy medycyny pojawiają się dopiero po latach, gdy okazuje się, że uhonorowane odkrycie wcale nie było aż tak istotne, jak się wydawało. Cóż, to ryzyko przyznawania jakichkolwiek nagród.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji