Nowy numer 42/2019 Archiwum

Z kanapy i na kolana

My, księża, czasami nie mamy odwagi przypomnieć o poście piątkowym, a co dopiero wezwać do wielkiej pokuty pod murami Jasnej Góry. Wątpliwości pozbyłem się w ostatni poniedziałek, po czarnym proteście.

Od kilku tygodni piszemy w „Gościu” o modlitwie pokutnej, która ma się odbyć 15 października na Jasnej Górze. Przyznaję, że robiliśmy to z pewną nieśmiałością, choć od samego początku idea wielkiej pokuty była mi bardzo bliska. Wydaje mi się, że tego elementu bardzo brakuje w życiu Kościoła. My, księża, czasami nie mamy odwagi przypomnieć o poście piątkowym, który jest zaledwie namiastką ascezy, a co dopiero wezwać do wielkiej pokuty pod murami Jasnej Góry. Wątpliwości pozbyłem się w ostatni poniedziałek, po czarnym proteście zorganizowanym przez zwolenników prawa do zabijania dzieci nienarodzonych. Nie da się ukryć, że pokazali dużą siłę. Cywilizacja śmierci, o której mówił św. Jan Paweł II, ukazała bardzo wyraźne oblicze. Zrozumiałem, że wielkie nabożeństwo pokutne jest tym bardziej potrzebne. Od razu dodam, żeby uniknąć nieporozumień – to nie ma być modlitwa wymierzona w kogokolwiek, również nie w tych, którzy demonstrowali czy solidaryzowali się z czarnym protestem. To ma być pokutna modlitwa najpierw za swoje grzechy, a potem za grzechy tych, którzy albo nie chcą pokutować, albo nie potrafią tego robić, albo nie widzą powodu do pokuty, albo nawet nie życzą sobie, by modlić się za nich. Na pierwszej stronie jednej z gazet znalazło się zdjęcie młodej dziewczyny niosącej transparent z napisem: „Zabierz swój różaniec od mojej macicy”. Dała w ten sposób wyraz temu, co najbardziej zagraża jej proaborcyjnemu myśleniu. Boi się modlitwy, a nie racjonalnych argumentów. Bo można odnieść wrażenie, że argumenty trafiają w pustkę. Słuchając zwolenników aborcji, można czasem stracić wiarę w ludzki rozum.

W czasie Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek wezwał, żeby zejść z kanapy. Spotkało się to ze znakomitym przyjęciem. Właśnie przyszedł moment, żeby to zrobić. Co więcej, nie tylko zejść z kanapy, ale też uklęknąć przed Bogiem i prosić o wybaczenie swoich grzechów i grzechów innych. Jak wspomniałem, niektórym racjonalne argumenty nie wystarczają. Nie wolno oczywiście z nich rezygnować. Ze zwolennikami aborcji trzeba ciągle rozmawiać, przekonywać, ale do tego wszystkiego należy dodać modlitwę. Pokutować i przepraszać za grzechy można wszędzie i o każdym czasie, ale wspólna modlitwa na kolanach przed Najświętszym Sakramentem wystawionym na Jasnej Górze nie może pozostać bez odpowiedzi. Gra toczy się o zbyt wielką stawkę, żeby pozostać tylko widzem siedzącym na kanapie. Polska jest jedynym dużym europejskim krajem, gdzie życie dzieci nienarodzonych jest stosunkowo dobrze chronione. Rozwój wypadków zależy od zaangażowania tych, którzy mają odwagę stanąć po stronie cywilizacji życia. Modlitwa pokutna na Jasnej Górze daje ku temu dobrą okazję. W tekście o wielkiej pokucie (ss. 24–25) ks. Tomasz Jaklewicz cytuje kard. Josepha Ratzingera: „Jest łaską Boga, że nie pozwala po prostu rozrastać się grzechowi, jest łaską, że Bóg nawołuje do pokuty i że tę pokutę przyjmuje. Łaska dana człowiekowi nie oznacza jednak, że on sam może wyłączyć się z walki i że wszystko staje się obojętne. Łaska oznacza, że pokuta jest dla człowieka możliwa i że zostaje przyjęta”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Gość
  11.10.2016 12:38
  Drogi Gościu co to z pretensjami wyliczasz grzechy księży zastanów się dlaczego sam nie zostałeś księdzem? Może byś dawał przykład księżom. Pewien człowiek, tak jak ty, twierdził, że kościół byłby fajny, gdyby wyeliminować tych grzesznych kapłanów, a wtedy interlokutor powiedział mu, ze chyba nie chce zlikwidować kościoła, bo dla jest on przede wszystkim dla grzeszników. Od wiary odchodzą ludzie, słabej wiary, złej formacji religijnej i mało ją pogłębiający. Więc może byś się zastanowił ile np. ksiądz Rydzyk zrobił dobrego, bo ile złego, to nie napisałeś, a więc powtarzasz głupoty i kłamstwa innych. Na Twój plus liczy się, że nie wspomniałeś o tym mitycznym MAYBACHU!
  doceń 0
 • c-a
  11.10.2016 16:31
  Ojciec Rydzyk jest założycielem Radia Maryja , które ludzi przede wszystkim uświadamia . Ile dobrego mnie w życiu spotkało od kiedy tego radia słucham ! A zaczęło się od tego , że sama postanowiłam sprawdzić jak to jest z tym radiem . Za księży należy się modlić , a nie krytykować . I jeszcze jedno , na kościół należy łożyć , to nasz , chrześcijan obowiązek !!! A do pokuty nawoływała sama Maryja w Fatimie i nie tylko .
  doceń 1
 • Gość
  11.10.2016 18:38
  O, ks. Gancarczyk nazwał uczestników protestów przeciw projektowi ustawy Ordo Iuris zwolennikami/uczestnikami Cywilizacji Śmierci. Co dalej? Kolejne porównanie do SS i Auschwitz?
  doceń 2
 • xTomko
  11.10.2016 18:45
  Księża są na parafiach. Na pewno wielu pojedzie, ale trudno oczekiwać po kapłanach, że rzucą swoje parafialne grupy i obowiązki (które nie są wcale lenieniem się, ale też nierzadko ciężką pracą), zostawią parafian bez sobotniej mszy świętej i na cały dzień pojadą na drugi koniec Polski. Zresztą, jeśli nie pod jasną Górą, to w parafiach z pewnością mogą zorganizować nabożeństwa pokutne, choćby litanię i modlitwy przebłagalne.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji