Nowy numer 25/2018 Archiwum

Austriacki polityk broni Węgier i Polski

Szef MSZ Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla "Welt am Sonntag" ostro skrytykował w niedzielę niedawną zapowiedź rządu Niemiec dot. przyjęcia uchodźców z Grecji i Włoch; austriacki polityk ostrzegł też przed stawianiem pod pręgierzem Węgier i Polski.

"Die Welt am Sonntag" przypomina, że kanclerz Angela Merkel zadeklarowała tydzień temu podczas spotkania w Wiedniu, że jej kraj przyjmie miesięcznie kilkuset uchodźców z Grecji i Włoch, by odciążyć te kraje.

"To błędna polityka" - ocenił Kurz. Jego zdaniem zapowiedź Berlina przyniesie odwrotny skutek i pogorszy jeszcze sytuację obu krajów z południa Europy. Dopóki imigranci będą mieli wrażenie, że w końcu i tak dotrą do Niemiec, dopóty będziemy tylko wzmacniać przemytników ludzi i będziemy przyczyniać się do powstawania nowych fal imigrantów - ostrzegł Kurz.

Niemcy i inne kraje UE powinny skoncentrować się na ochronie zewnętrznych granic Unii i przyjmować więcej uchodźców bezpośrednio z obozów w Syrii - uważa szef austriackiej dyplomacji.

Kurz wezwał UE do wycofania się z podjętej w zeszłym roku decyzji o relokacji imigrantów do wszystkich krajów Wspólnoty zgodnie z ustalonymi kwotami. "Ten cel jest całkowicie nierealistyczny" - ocenił.

Polityk Austriackiej Partii Ludowej ostrzegł przed stawianiem Węgier pod pręgierzem w związku z niedzielnym referendum. "Gdyby naszym celem była od początku ochrona zewnętrznych granic UE, a nie relokacja uchodźców, to tego referendum nie byłoby" - zauważył.

"Nie powinniśmy stwarzać wrażenia, że w UE są dwie różne klasy członków" - ostrzegł, dodając, że Niemcy i inne kraje usiłowały narzucić Unii Europejskiej ich politykę migracyjną. "Niebezpiecznym zjawiskiem jest tworzenie przez kilka krajów UE wrażenia, że stoją moralnie wyżej niż pozostałe kraje członkowskie" - powiedział Kurz. Jak zaznaczył, "Węgry, Polska i Słowacja od początku nie popierały polityki zapraszania (uchodźców)".

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  02.10.2016 11:28
  Jestem ciekaw kto tłumaczył ten artykuł który sie ukazał w Welt am Sonntag ?
  doceń 0
 • Krzysiek
  02.10.2016 18:36
  >>stawianiem pod pręgierzem Węgier i Polski<< Ciągle się zastanawiam dlaczego z taką determinacją potępiają Polaków za to, że wybrali władzę, którą stara się służyć społeczeństwu? Jeżeli spojrzeć na historię 8 lat władzy PO - gender, uzależnianie się od Rosji, bez podatkowe niemieckie sieci handlowe, niszczenie szkolnictwa czyli przyszłości Polski, itd itp. - to WTEDY dopiero zaczynam rozumieć wściekłość lewicy unii europejskiej - ich program już nie jest realizowany. Co im pozostaje - POTĘPIAĆ.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama