Nowy numer 23/2020 Archiwum

Wolę być krową...

... niż w żałobie.

Blisko trzydzieści lat temu pewna mama, kilkorga już wtedy dzieci, osoba wykształcona i na stanowisku, poszła do lekarza ginekologa. Była w kolejnej ciąży. Lekarz ginekolog zbadał ją bez słowa i od razu wypisał skierowanie na "zabieg". Na pytanie matki: "Ale dlaczego"?, odpowiedział: "Nie jest pani krową, żeby rodzić i rodzić". Matka trzasnęła drzwiami, choć powinna trzasnąć lekarza, i wyszła. Urodziła szczęśliwie - szczęśliwe dziecko.

Ot, straszne, barbarzyńskie to były czasy, w których kobiety-matki traktowano jak krowy właśnie.

Jednak gdy się obserwuje to, co dzieje się obecnie wokół kobiet-matek oraz dzieci, widać wyraźnie, że to, co wydawać się mogło reliktem strasznej epoki, współcześnie miewa się całkiem dobrze. Czyli źle. 

Oto w poniedziałek ma się odbyć protest kobiet przeciwko pełnej ochronie dzieci. Protest matek (!) przeciwko zakazowi zabijania dzieci. Brzmi jak oksymoron, ale to prawda. Ponura dość prawda. Panie mają ubrać się na czarno (skądinąd słusznie, bo jak jest śmierć, to jest i żałoba) i nie pójść do pracy. Do czego zachęca m.in. aktorka Krystyna Janda. Panie mają więc dziarsko protestować, by ktoś inny nie "wybierał za nie" i "nie zmuszał do rodzenia chorych dzieci". Padają też ostre słowa: "wszystkich nas nie zamkniecie" - co jest zapewne nawiązaniem do słynnej już manipulacji czy raczej prymitywnego kłamstwa, według którego "za poronienie wsadzą nas do więzienia". Padają i inne "postulaty", które niewiele wspólnego mają z prawdą. A wiele z fobiami, frustracjami i przekłamaniami.

Ale do rzeczy. Protestować może każdy. Ot, takie prawo demokracji. Dwie jednak rzeczy nie powinny nigdy mieć miejsca. Po pierwsze - drażni wypowiadanie się pań protestujących "w imieniu wszystkich kobiet" z prostego powodu: to nie jest protest wszystkich kobiet. Ktoś złośliwie stwierdził, że większość z głośno protestujących wiek prokreacyjny ma już za sobą, co nie do końca jest to prawdą, bo i młode kobiety do protestu się przyłączają. Jednak z całą pewnością: czarny poniedziałek, czarny protest, czarne myśli - to nie przestrzeń, w której dobrze czują się wszystkie panie, wszystkie kobiety, Polki i matki. A, że ludzie listy piszą, oto fragment z korespondencji, którą otrzymałam wczoraj: "Denerwuje, że te panie próbują mówić za mnie. Nie popieram ich, nie rozumiem, kompletnie się z nimi nie zgadzam. Nie mają prawa mówić w imieniu wszystkich kobiet".

No, prawa nie mają. Ale uzurpują je sobie coraz bardziej ostrymi metodami. I tu jest druga kwestia, która wymaga poruszenia. Skala agresji - w internecie, wypowiedziach części publicystów czy celebrytów (nowa moda: zapytać celebrytę o zdanie i zrobić z niego autorytet) jest niebotyczna. I jak przypuszczam - będzie coraz większa. Więc kto nie jest na czarno i kto nie z nami - jest: kurą domową, służącą (takim epitetem niedawno próbowano mnie obrazić), a nawet i krową. Głupią i zapewne rogatą. Bo, jak to stwierdziła Dorota Wellman, "My kobiety nie jesteśmy krowami, żeby ktoś za nas decydował".

O, znów te krowy. Jak lat temu trzydzieści, w czasach gdy świadomość o tym, czym jest aborcja, była jeszcze stosunkowa niska. A matki i ich dzieci, miast z należytym szacunkiem, traktowano jak rogaciznę. No i to, jak widać, nie do końca przeminęło.

Na tak czarny protest można tylko zareagować jednym: kolorowym, jasnym przesłaniem. Zarówno w poniedziałek, jak i w ogóle, we wszystkie dni tygodnia, w całym życiu. Życiu swoim i życiu dziecka. Bo lepiej być głupią krową, niż w... żałobie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej

Zobacz także

 • Gość
  03.10.2016 20:17
  Płeć człowieku jest określona w momencie poczęcia. Dorota Wellman (choć niezamierzenie) ma najzupełnieszą rację. Dwumiesięczna dziewczynka w łonie matki też nie chce, by ktoś decydował, czy ma prawo żyć. Ona też ma prawo założyć własną rodzinę, urodzić dziecko...
  doceń 2
 • Gość
  03.10.2016 22:44
  Nie wiem, jak można tak spłycać pewne problemy i przekłamywać fakty. Może część kobiet protestuje z myślą o aborcji na życzenie, ale gros z nich, z nas, nie chce zaostrzenia ustawy, bo nie można nakazem prawa zmuszać do heroizmu i dlatego protestujemy. Zadaniem nas, chrześcijan, jest trwać przy kobietach, które przed takimi dramatycznymi wyborami stają, bez względu na to, jaką decyzję podejmą, nie jesteśmy ich sumieniami. Jestem pewna, że Chrystus jest wtedy przy nich, a ten moralizatorski głos Agaty Puścikowskiej jest nieznośny, jestem katoliczką, uważam, że aborcja jest złem, ale to nie jest mój głos. Jako katolicy myślmy o tym, co zrobić, by te kobiety chciały rodzić te dzieci, a nie jak je do tego zmusić.
  doceń 5
 • Waldek G.
  04.10.2016 00:07
  Pierwsze pięć wersów wystarczy, mówi wszystko. Wolną, nie przymuszoną wolą było urodzić. Koniec.
  doceń 0
 • Gość
  05.10.2016 11:31
  Wg mnie dziecko upośledzone należy urodzić i należy zakazać prawnie zabijania takiego dziecka. Ciało jest upośledzone ale życie jest życiem które dał mu Bóg. Jednak w takich przypadkach Państwo przy pomocy Kościoła i organizacji pro life powinno bardzo mocno zaangażować się w pomoc takim matkom i rodzinom. Wg mnie taki matki powinny mieć prawo do oddania takiego dziecka jeśli nie dadzą rady, w opiekę do jakiegoś zorganizowanego ośrodka bez żadnych przeszkód. Temat strachu matki i lekaża przed chronieniem swojeg życia bo grozi więzienie jest bez sensu bo takiego probelmu nie będzie po wprowadzeniu tej ustawy. Ktoś musiałby być naprawdę okrutny aby zabronić walczyć o życie i to by było sprzeczne z motywami tej ustawy. Jest to zwykłe zakłamania które się wykorzystuje do gry politycznej bo niewątpliwie z taką mamy przy tej okazji do czynienia. Największy problem dla mnie to dzieci z gwałtu. Czy niewierzaca a nawet wierząca kobieta jest w stanie psychicznie donosić taką ciążę żeby od razu oddać dziecko? Nie dość że trauma na całe życie to jeszcze musi donosić owoc tego wydarzenia. Strasznie trudny temat dla mnie mężczyzny nawet. Czy taka matka będzie w stanie odpowiednio dbać o takie dziecko jak dbają dzisiaj kobiety podczas ciąży? Z drugiej strony w takim razie zabijmy to dziecko?. Ta sprawa jest dla mnie jedyna do dyskusji. Na szczęście nie muszę podejmować tej decyzji. Abstrahując jeszcze od samego problemu aborcji to to co się w okół tego dzieje,. Ten szum który został rozpętany, te wulgaryzmy, to co widzę ludzie wypisują na portalach społecznościowych nie pochodzi od dobrego ducha bo wzbudza w ludziach pozpodstawną nienawiść szczególnie do rządzących czyli dla mnie ewudentnie gra polityczna. Wg mnie rządzący są najmniej tu czegokolwiek winni. Musieli się zmierzyć z trudnym tematem i to robią zgodnie ze swoimi sumieniami. Osobiście im współczuję.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji