GN 43/2020 Archiwum

Zmarł Władysław Zachariasiewicz, nestor polskiej emigracji w USA

W wieku 104 lat zmarł w środę w Waszyngtonie Władysław Zachariasiewicz, nestor polskiej emigracji niepodległościowej, zasłużony działacz polsko-amerykańskiej społeczności - poinformowała w czwartek ambasada RP w Stanach Zjednoczonych.

Władysław Zachariasiewicz urodził się 7 listopada 1911 roku w Krakowie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po udziale w kampanii wrześniowej został uwięziony przez Sowietów w łagrze w rejonie Archangielska. Zwolniony po zawarciu układu Sikorski-Majski, z ramienia rządu londyńskiego opiekował się polskimi zesłańcami i przesiedleńcami w ZSRR.

Po wojnie pozostał na Zachodzie i w 1948 roku zamieszkał w USA, w Waszyngtonie. Pracował jako asystent szefa poczty amerykańskiej. Działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej, w zarządzie radia Wolna Europa i radia Liberty oraz w zarządzie Fundacji Jana Pawła II.

Mimo podeszłego wieku niemal do końca życia uczestniczył w spotkaniach i debatach na polskie tematy, organizowanych w ambasadzie RP w Waszyngtonie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama