Nowy numer 44/2020 Archiwum

Prezydent: Trzeba likwidować prawdziwe przyczyny uchodźstwa

Obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest likwidacja prawdziwych przyczyn uchodźstwa, czyli konfliktów, i przywrócenie prawa każdego człowieka do życia w jego własnej ojczyźnie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas szczytu ONZ nt. dużych ruchów uchodźców i migrantów. Wezwał też do walki z przemytnikami ludzi.

"Nigdy nie zapobiegniemy tragedii uchodźstwa, jeżeli nie wyeliminujemy konfliktów, które często są wynikiem pobudek imperialnych, nienawiści etnicznej bądź interesów gospodarczych. Nie ma wojen bez powodów, a więc nie ma wojen, których nie można zakończyć" - mówił Duda w poniedziałek w Nowym Jorku.

Obowiązkiem polityków - podkreślił prezydent - jest też "współdziałanie na rzecz trwałej eliminacji przestępczych procederów prowadzonych przez tych, którzy w sposób nieludzki karmią się tragedią uchodźców".

Jak mówił, ma na myśli działalność grup przestępczych pobierających haracz za transport lub przemyt uchodźców bądź prowadzących handel ludźmi, jak również "zjawisko prania tak uzyskanych pieniędzy w renomowanych bankach cywilizowanego świata oraz robienie interesów gospodarczych z przestępcami i zbrodniarzami". "Nie możemy przymykać oczu na krwawe pieniądze, które krążą po świecie" - oświadczył prezydent.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama