Nowy numer 43/2020 Archiwum

Czy fatimskie przesłanie jest ciągle aktualne?

Eksperci zgromadzeni podczas sześciodniowego Kongresu Mariologicznego w Fatimie stwierdzili we wnioskach końcowych, że przesłanie przekazane podczas objawień z 1917 r. jest wciąż aktualne na świecie.

Jak poinformowały władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w czasie kongresu poszczególne delegacje wskazały konkretne przykłady na dynamikę przesłania fatimskiego w ich kościołach. Przypomniano, że polska delegacja przedstawiła dwa zagadnienia.

- Bardzo żywe jest w Polsce nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca. Podobnie jest ze świadectwem osoby Jana Pawła II, związanego z Fatimą, szczególnie z perspektywy przyszłości powołań. W Polsce Fatima jest symbolem Bożej Opatrzności wiodącym człowieka do pełni pokoju – stwierdzili uczestnicy zakończonego w niedzielę kongresu.

Podczas sześciodniowego wydarzenia odnotowano, że objawienia z 1917 r. są wciąż chętnie prezentowane w środkach masowego przekazu, a także są przedmiotem dzieł artystycznych i prac naukowych.

Rozpoczęty we wtorek w Fatimie międzynarodowy Kongres Mariologiczny zgromadził wielu ekspertów, zarówno świeckich, jak i duchownych, którzy w portugalskim sanktuarium zastanawiali się nad znaczeniem dla współczesnych pokoleń przesłania maryjnego z 1917 r. Impreza pod hasłem “Wydarzenie fatimskie 100 lat później. Historia, przesłanie i współczesność”, wpisuje się w przygotowania do jubileuszu stulecia objawień maryjnych.

Tegoroczny kongres w Fatimie odbył się we współpracy z Papieską Akademią Maryjną. W 1967 r., podczas obchodów 50. rocznicy objawień, piąta edycja imprezy odbywała się również w Portugalii. W tym roku wydarzeniu towarzyszyła m.in. publikacja nowego, krytycznego wydania “Wspomnień Siostry Łucji”, jednej z trzech uczestniczek objawień maryjnych z 1917 r. Książka ta została opublikowana po raz pierwszy w 1978 r.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama