Nowy numer 3/2022 Archiwum

Prezydent rozmawiał z królem Jordanii

Sytuacja w regionie Bliskiego Wschodu oraz kwestie bilateralnej współpracy Polski i Jordanii w sprawach dotyczących gospodarki i bezpieczeństwa to główne tematy, jakie poruszano podczas niedzielnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z królem Jordanii Abdullahem II.

Król Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego Abdullah II przebywa w Polsce z nieoficjalną wizytą.

Spotkanie, do którego doszło w Gdańsku, jest - jak informuje Kancelaria Prezydenta - potwierdzeniem dobrych relacji polsko-jordańskich. Do ostatniej rozmowy głów państw doszło w czasie zeszłorocznego szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Jej efektem była m.in. propozycja podjęcia dwustronnych konsultacji w dziedzinie bezpieczeństwa.

W komunikacie kancelarii wskazano, że Jordania współpracuje blisko z Unią Europejską, jest jednym z najważniejszych partnerów NATO. Na szczycie Sojuszu w Newport w 2014 r. została zaliczona do grupy państw objętych wzmocnionym partnerstwem (wraz ze Szwecją, Finlandią, Australią i Gruzją). Siły Królestwa brały udział w natowskich operacjach w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz w Libii. Ponadto, jako pierwsze z państw Dialogu Śródziemnomorskiego, Jordania wniosła swój wkład do Sił Odpowiedzi NATO.

Król Abdullah II, w przeddzień rocznicy wybuchu II Wojny Światowej złożył wieniec pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy