Nowy numer 38/2023 Archiwum

Papieskie kondolencje dla rodzin ofiar pożarów w Portugalii

W wielu miejscach Portugalii wciąż trwa alarm pożarowy. Szybko rozprzestrzeniający się ogień spowodował już ofiary śmiertelne i bardzo poważne straty materialne, zwłaszcza w północnej części kraju. Na Maderze w pożarach zginęły trzy osoby, a setki domów zostały zniszczone. Ich mieszkańcy zostali ewakuowani.

Specjalny telegram do rodzin ofiar i wszystkich poszkodowanych przez żywioł wystosował w imieniu Papieża kard. Pietro Parolin.

W tekście przesłanym na ręce ordynariusza diecezji Funchal bp. António José Cavaco Carrilho czytamy, że Franciszek jest „zasmucony wiadomościami o straszliwych pożarach szalejących na wyspie Madera”. Ojciec Święty przekazuje kondolencje i wyrazy współczucia wszystkim dotkniętym tą tragedią. Wzywa również do solidarności i duchowej bliskości z ewakuowanymi, zapewniając o modlitwie za rannych i poszkodowanych. Wszystkim ofiarom tego kataklizmu Papież życzy „odwagi i pocieszenia w nadziei chrześcijańskiej”. Wyraża także wielką wdzięczność tym, którzy walczą z kataklizmem.

W kontekście rozgrywającej się tragedii sprawowane były Msze w uroczystość Matki Bożej, patronki Funchal. „Musimy pamiętać o tych, którzy zginęli i wyrażamy naszą najgłębszą solidarność ze wszystkimi, którzy doświadczyli bólu i cierpienia, a zwłaszcza z tymi, którzy utracili swoje domy i dobra” – powiedział ordynariusz Funchal.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast