Nowy numer 38/2023 Archiwum

Ponad 3,6 mln odsłon hymnu ŚDM na YT

Już ponad 3,6 mln odsłon zanotował hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 na oficjalnym YouTube'owym kanale ŚDM. Pieśń "Błogosławieni miłosierni" jest dostępna w kilkunastu językach m.in. po arabsku i wietnamsku, a także w języku migowym.

Światowa prapremiera hymnu ŚDM odbyła się 6 stycznia 2015 r. w Krakowie na zakończenie Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta. Został wykonany w języku polskim przez zespół muzyczny, chór i orkiestrę; jego pełne wersje obcojęzyczne powstały później.

"Błogosławieni miłosierni" - oficjalny hymn ŚDM Kraków 2016 / official theme song of WYD Krakow 2016
Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 / World Youth Day #krakow2016

Autorem hymnu jest Jakub Blycharz - prawnik, autor utworów liturgicznych i działacz krakowskiej wspólnoty modlitewnej. Skomponowany przez niego utwór wybrano w konkursie spośród 94 propozycji nadesłanych do Komitetu Światowych Dni Młodzieży.

Hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 był wykorzystywany podczas spotkania młodych m.in. w trakcie liturgii, a także prezentowany i przetwarzany w mediach. Dla komisji, która oceniała nadesłane utwory obok wartości artystycznych, ważna była możliwość adaptacji muzyki i tekstu w różnych wersjach językowych. Nie było ograniczeń, jeśli chodzi o gatunek muzyki.

"Błogosławieni miłosierni" to już drugi hymn Światowych Dni Młodzieży polskiego autorstwa. Poprzedni utwór, "Abba Ojcze", został napisany przed ŚDM w Częstochowie 1991 r. przez o. Jana Górę OP (tekst), a melodię skomponował Jacek Sykulski i do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Przeczytaj wywiad Marcina z Jakubem Blycharzem: Do hymnu!

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast