Nowy numer 47/2019 Archiwum

Straszenie obawą

Kto unika wszystkiego, co grozi śmiercią, nie da rady żyć.

* * *

Obłęd po kanadyjsku

Kanadyjski Kościół Anglikański będzie udzielał „ślubów” parom osób tej samej płci. Tak zdecydował synod tego wyznania, mimo że zebrane na styczniowym spotkaniu w Canterbury Kościoły anglikańskie przestrzegały współwyznawców przed takim krokiem. Anglikanie kanadyjscy i tak nie są pierwsi w swojej bluźnierczej decyzji. Jak podała PAP, tego rodzaju „ślubów” udziela United Church of Canada, największy Kościół protestancki w Kanadzie, podobnie Kościół Unitariański, Kwakrzy i Metropolitan Community Church. W jaki sposób chrześcijanie, uznający Biblię za podstawowe źródło poznania woli Bożej, doszli do takiego szaleństwa? Ano, gdy ludzie, zamiast wypełniać słowo Boże, dopasowują je do swoich zachcianek, to udowodnią dokładnie wszystko. Z czasem nawet Bóg się nie ostoi.

Naprawa psuciem

Tadeusz Bartoś, z zawodu były dominikanin, a obecnie także profesor Akademii Humanistycznej w Pułtusku, ogłosił w „Gazecie Wyborczej”, że „osłabienie wpływów i pozycji kleru jest warunkiem sine qua non naprawy Rzeczypospolitej”. W długim wywodzie uzasadnia dlaczego to Kościół tak strasznie szkodzi Polsce (hipokryzja, mafijność, zakłamanie – takie rzeczy). Podpowiada, że Kościół polski powinien przyjąć system fiskalny „tak jak jest to w Niemczech, Austrii, Francji”. Cóż, nie można odmówić Tadeuszowi Bartosiowi przenikliwości. Już on wie, co trzeba zrobić, żeby polski Kościół przypominał ten „w Niemczech, Austrii, Francji”. Wtedy na pewno nie będzie przeszkadzał w „naprawie Rzeczpospolitej”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji