Nowy numer 42/2019 Archiwum

Apostoł czy rycerz?

Święty Jakub Starszy, syn Zebedeusza, był jednym z dwunastu apostołów Chrystusa. W sztuce hiszpańskiej często przedstawia się go jednak jako rycerza walczącego z Maurami.

Według tradycji apostoł głosił Dobrą Nowinę w Hiszpanii. W VII wieku jego relikwie zostały tam sprowadzone z Jerozolimy, potem zaginęły i w 830 roku odnaleziono je w miejscowości Iría, która potem otrzymała nazwę Santiago de Compostela. Prawie cały Półwysep Iberyjski był wówczas podbity przez Arabów. Tylko na północnych krańcach istniało kilka małych państewek chrześcijańskich. Według tradycji pewnej nocy królowi Asturii, Ramiro I, przyśnił się apostoł Jakub. Święty namawiał króla do walki z muzułmanami. Ramiro I stoczył więc 23 maja 844 roku bitwę z Arabami pod Clavijo. W decydującym momencie starcia miał pojawić się osobiście św. Jakub, w zbroi i na białym koniu. Swym mieczem siał spustoszenie w szeregach wroga i przechylił szalę zwycięstwa na stronę chrześcijańską.

Od tego czasu rycerze chrześcijańscy wierzyli, że św. Jakub pomaga im zawsze. Przez cały okres rekonkwisty (czyli walk o odbicie z rąk arabskich Półwyspu Pirenejskiego), ruszając do boju, krzyczeli jego imię. Wołali w ludowej łacinie: „Sant Iacob” (Święty Jakub), co wkrótce przeszło w hiszpańskie „Santiago”. Święty zyskał też przydomek „Matamoros” (Pogromca Maurów).

Santiago Matamoros walczący w bitwie pod Clavijo był bardzo często malowany przez hiszpańskich artystów. Giovanni Battista Tiepolo był Włochem, ale często otrzymywał zamówienia z Hiszpanii. Uczeni spierają się, czy jego obraz przedstawiający św. Jakuba powstał na zmówienie ambasadora Hiszpanii w Londynie, czy na zamówienie klasztoru w Aranjuez.

 

AUTOPROMOCJA. Chcesz lepiej poznać malarstwo religijne?

Tajemnice religijnego malarstwa. Leszek Śliwa

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • JAWA25
    22.07.2016 15:32
    "Według tradycji apostoł głosił Dobrą Nowinę w Hiszpanii. W VII wieku jego relikwie zostały tam sprowadzone z Jerozolimy" skoro "głosił w Hiszpanii" to czemu relikwie sprowadzono tam z Jerozolimy?
    Pismo mówi, że został stracony z rozkazu Heroda Agryppy (Dz 12,1-2) Herod ten był "królem Judei" z łaski cesarza Klaudiusza w latach 41 - 44 AD.
    doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL