Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kara śmierci nie do pogodzenia z członkostwem w UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w poniedziałek prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana do przestrzegania praworządności i ostrzegła, że kara śmierci jest nie do pogodzenia z członkostwem w Unii Europejskiej.

Merkel zaznaczyła w rozmowie telefonicznej, że kara śmierci jest kategorycznie odrzucana przez Niemcy i całą UE i jest "nie do pogodzenia w żadnym wypadku z członkostwem w UE". Jak dodała, fala aresztowań i dymisji w armii, policji i wymiarze sprawiedliwości jest "powodem do dużego niepokoju".

O treści rozmowy poinformowała przedstawicielka biura prasowego rządu w Berlinie.

Merkel ponownie potępiła próbę puczu i przekazała Erdoganowi wyrazy współczucia z powodu dużej liczby osób, które podczas podjętej przez cześć wojska próby zamachu stanu poniosły śmierć bądź zostały ranne.

Był to pierwszy kontakt Merkel z Erdoganem od wybuchu walk w nocy z piątku na sobotę.

Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył w poniedziałek po posiedzeniu rządu, że w wyniku próby puczu zginęło 208 osób. Jest to bilans obejmujący jedynie zwolenników władz; ogółem śmierć poniosły 232 osoby, w tym 145 cywilów. Według premiera w związku z przewrotem zatrzymano dotychczas 7 543 osoby, w tym 6 038 wojskowych, 755 sędziów i 100 policjantów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze