Nowy numer 2/2021 Archiwum

Za co przepraszać

Miłość do postrzelonego nie oznacza szacunku dla pocisku.

Papież w samolocie z Erywania do Rzymu, zapytany o przepraszanie homoseksualistów, powiedział m.in., że chrześcijanie powinni prosić o wybaczenie nie tylko ich, „ale także ubogich, kobiety wyzyskiwane, muszą przeprosić za to, że błogosławili wiele broni, że nie towarzyszyli wielu rodzinom”.

Natychmiast rozległy się triumfalne głosy homolobbystów. – A co na to dyżurni katolicy? – zadrwił na Twitterze Tomasz Lis, a za nim inni, którzy kolejny raz odkryli, że to przełom w stanowisku Kościoła.

Żaden przełom. Przełomem były słowa Jezusa, który kazał miłować nawet nieprzyjaciół, wszystko inne jest tego pochodną. I to prawda, że my, wyznawcy Jezusa, mamy tu sobie wiele do zarzucenia. Brak miłości jest zawsze zły, zawsze jest grzechem. Dlatego jeśli chrześcijanin kogoś krzywdzi, winien się nawrócić i prosić o wybaczenie. I dotyczy to każdego człowieka, obojętnie kim jest i co robi. Do ludzi trzeba mieć szacunek dlatego, że są ludźmi, dziećmi Boga i naszymi braćmi, a nie dlatego, że mają homoseksualne zaburzenia czy inną ułomność. Nie wolno okazywać pogardy nikomu, a jeśli się komuś coś zawiniło, to trzeba przepraszać.

Ja przeprosiłem człowieka z problemem homoseksualnym. Bo kilka lat temu, po długiej i dobrej znajomości, okazałem mu zniecierpliwienie, kiedy akurat potrzebował wsparcia. Przeprosiłem za brak miłości, a nie za to, że nie kocham jego homoseksualizmu, bo i on go nie kocha.

Nie mam szacunku do homoseksualizmu, tak jak nie mam szacunku do raka, AIDS, stwardnienia rozsianego i cukrzycy. To są rzeczy, które weszły na świat przez zawiść diabła. A do czynów homoseksualnych tym bardziej nie mam szacunku, bo są grzechami.

Od kiedy to chrześcijanin ma popierać tworzenie struktur ułatwiających życie w grzechu?

To żadna miłość oklaskiwać ludzi za to, że sobie szkodzą. „Grzeszących upominać” to pierwszy uczynek miłosierdzia, a nie dowód pogardy.

Papież nie każe kochać homoseksualizmu ani przepraszać za sprzeciw wobec działań homolobby. W rzeczonej konferencji prasowej odwołał się do tego, co o homoseksualizmie mówi Katechizm Kościoła Katolickiego. A tam są m.in. słowa o „poważnym zepsuciu” i „nieuporządkowaniu”, jakim są akty homoseksualne. Czytamy, że „są one sprzeczne z prawem naturalnym” i że „w żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane” (2357). Katechizm stwierdza, że ludzie zmagający się z tym problemem wezwani są do czystości (2359). No i jest też mowa, oczywiście, o szacunku do nich. Kto nie szanował, niech przeprasza. Ale tak samo trzeba przeprosić za obojętność, gdy nasi pogubieni bracia próbują wmówić naszym dzieciom, że grzech i deprawacja to cnota i powód do dumy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także