Nowy numer 49/2023 Archiwum

Rozmowa świętych

Obraz utrzymany jest w modnej we Włoszech w XV i I połowie XVI w. konwencji „santa conversazione” (święta rozmowa). Był to typ wizerunku Madonny przedstawiający ją z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych. Taka kompozycja symbolizuje Kościół.

Matka Boża i Jezus są otoczeni tzw. mandorlą – aureolą w kształcie migdała, obejmującą całą postać. Mandorlę tworzą anioły w chmurach. Po obu stronach rosną drzewa owocowe oznaczające utracony raj, który zostaje przywrócony ludziom dzięki ofierze Chrystusa. Mały Jezus ma na szyi zawieszoną ozdobę z korala, symbolizującą krew, którą przeleje na krzyżu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy