Nowy numer 12/2019 Archiwum

Episkopat Polski poprze projekt "Solidarności"

Inicjatywę o zakazie handlu w niedziele przedstawił na zebraniu KEP abp Skworc.

Podczas rozpoczętego we wtorek 373. zebrania plenarnego KEP z inicjatywą zapoznał biskupów abp Wiktor Skworc. - Inicjatywa powstała na Górnym Śląsku, w łonie NSZZ "Solidarność" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Została już zarejestrowana przez Marszałka Sejmu, zatem nabyła osobowość prawną, co pozwala na rozpoczęcie zbierania pod nią podpisów - wyjaśnił KAI metropolita katowicki.

Abp Skworc podkreślił, że Konferencja Episkopatu Polski widzi w związkowej inicjatywie szansę przywrócenia polskiemu społeczeństwu niedzieli jako dobra nie tylko religijnego, ale także kulturowego. – Dlatego chętnie poprzemy tę inicjatywę przede wszystkim poprzez aktywność laikatu katolickiego w parafiach, rady duszpasterskie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Akcję Katolicką – poinformował KAI metropolita katowicki.

Zaznaczając jednak, że nie chciałby się wypowiadać w imieniu poszczególnych ruchów katolickich, abp Skworc powiedział, że na pewno pojawią się oddolne inicjatywy poparcia projektu zmierzającego do ograniczenia handlu w niedzielę. – Mam głęboką nadzieję, że społeczeństwo – bardzo związane z wartością, jaką jest niedziela, przynależna do naszej europejskiej kultury i cywilizacji – zostanie obroniona, przywrócona społeczeństwu i kwota 100 tys. podpisów zostanie na pewno znacznie przekroczona – powiedział.

„To będzie znak, że społeczeństwu zależy na niedzieli” – dodał abp Skworc.

Jak przypomniał, osoby pracujące w sklepach wielkopowierzchniowych w niedzielę bywają już określane jako „pariasi”. Szacuje się, że jest ich w Polsce ok. 1,5 mln. – Muszą pracować w soboty i niedziele. Nie mają życia rodzinnego, nie mają prawa do wspólnotowego świętowania niedzieli, do budowania społecznych i rodzinnych więzi. Teraz jest szansa, by to zostało im przywrócone – podkreślił arcybiskup.

Zdaniem metropolity katowickiego, dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, by poprzeć związkową inicjatywę jest fakt, że podobne rozwiązania wprowadzono już wcześniej z powodzeniem w innych europejskich krajach. – Dołączymy do narodów, u których niedziela jest chroniona konstytucją i prawem jako dobro społeczne. Gdy więzi społeczne się atomizują, potrzeba nam dobrego, spokojnego, niedzielnego czasu do ich pogłębiania – dodał abp Skworc.

W skład Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ograniczającej Handel w Niedziele, który powstał w kwietniu br., weszli przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców, organizacji pozarządowych oraz pracowników. Celem Komitetu jest zebranie przynajmniej 100 tys. podpisów. Dopiero wtedy projekt będzie mógł być rozpatrzony przez Sejm.

W projekcie zaznaczono, że handel oraz "wykonywanie innych czynności sprzedażowych w niedziele w placówkach handlowych" byłyby zakazane. Handel w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę byłyby dozwolone do godz. 14.00.

Przewidziano jednak szereg odstępstw od zakazu. Nie byłoby go w kolejne dwie ostatnie niedziele w roku kalendarzowym przed świętami Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przypadającą przed Świętami Wielkanocnymi i w drugą niedzielę lipca.

Odstępstwa dotyczyłyby też m.in. sklepów, gdzie "czynności sprzedażowe" wykonuje wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, stacji benzynowych ndo 150 mkw., piekarni, aptek, niektórych kiosków z prasą czy m.in. punktów handlowych prowadzących pamiątek, upominków lub dewocjonaliów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Pytanie
  07.06.2016 18:32
  A czy zakłady produkcyjne też będą zamknięte w niedzielę tam też pracują ludzie
  doceń 0
 • Anna
  07.06.2016 20:50

  Ciekawe czy PIS przestanie w niedziele chodzić do TV i pluć na mądrze myślących w odróżnieniu od nich? Tylko pytam więc mam nadzieję na publikacje pytania.
  doceń 0
 • tarpan
  08.06.2016 08:06
  To błąd. Zakazami ludzi nie nawrócimy. To, że tłumnie chodzą w niedziele na zakupy jest porażką nas - Kościoła (w tym biskupów) - od nas powinniśmy zacząć, a nie od zakazów.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL