Nowy numer 33/2018 Archiwum

Waszczykowski o przyszłości ambasadora RP w USA

Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf kończy swoją czteroletnią kadencję i w lipcu w normalnym terminie wraca do Warszawy - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

"Pan ambasador kończy swoją karierę w Waszyngtonie pod koniec lipcu tego roku, ponieważ kończy się jego kadencja czteroletnia" - powiedział minister spraw zagranicznych w czwartek w radiowej Jedynce.

Według szefa MSZ pojawiające się w mediach informacje, że odwołanie Schnepfa ma związek z jego spotkaniem z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim, "to jakieś nieuprawnione spekulacje". Prof. Rzepliński, jak donosiły media, podczas swego pobytu w Waszyngtonie był gościem polskiego ambasadora podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja zorganizowanych w rezydencji dyplomaty.

"Pan Ryszard Schnepf kończy swoją czteroletnią kadencję. Po czterech latach w normalnym terminie, w lipcu wraca do warszawy" - podkreślił Waszczykowski.

Szef MSZ poinformował, że obecnie jest rozpatrywanych dwóch-trzech kandydatów na stanowisko polskiego ambasadora w Waszyngtonie. Jak dodał, w najbliższym czasie ponad 30 ambasadorów kończy swoją kadencję. "Większość z nich dostała już informację. Tę informację wysłano również do pana ambasadora Schnepfa już w marcu" - powiedział Waszczykowski.

Również w niedawnym wywiadzie dla PAP szef MSZ mówił, że swoją misję kończą "ambasadorowie w USA, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Norwegii, przy Watykanie, w kilku krajach spoza Europy" i "w sumie to będzie wymiana trzydziestu paru ambasadorów, duża grupa konsulów i pracowników instytutów kultury".

Minister zaznaczył w wywiadzie, że "znacznej części ambasadorów w sposób naturalny kończy się kadencja w tym roku; co prawda jest taki zwyczaj, żeby wysyłać ambasadora na cztery lata, ale to jest zwyczaj, a nie kontrakt". "Wymieniony został ambasador przy UE, będzie wymieniony ambasador przy NATO po warszawskim szczycie. Stanowisko ambasadora nie jest stanowiskiem pracy chronionej, ja to mówię od lat, to jest stanowisko wyjątkowego zaufania. Ambasadorowi musi ufać prezydent, premier, szef MSZ, sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych" - powiedział Waszczykowski.

« 1 »

Zobacz także

 • Anna
  02.06.2016 14:02
  Ten cały ambasador nigdy nie reprezentował polskich interesów. To członek masońskiej loży Synowie Przymierza. To wstyd dal nas Polaków, że reprezentuje nas mason i wróg Polaków. W ambasadzie już nie organizuje się nawet choinki dla polskich dzieci tylko święto Chanuka!!!!! to jest polski ambasador????????? to pytanie do min. Waszczykowskiego. Ten ambasador zorganizował za nasze polskie pieniądze przyjęcie dla żony Sikorskiego promujące jej książkę. !!!1 To jest nasz polski ambasador? To człowiek mający głęboko gdzieś nasz kraj i naród.
 • Krzysztof
  02.06.2016 14:42
  Całe szczęście, że i w Brukseli ci "reprezentanci" Polski, kończą swoje szkodliwe działania - "Nadęte Szkodliwe Bufony" jak to niektórzy ich określili. Mam nadzieję, że przyjdą ludzie godni zaufania pracujący dla dobra Polski.
  doceń 2
 • Stefan1
  02.06.2016 18:28
  "Ambasadorowi musi ufać prezydent, premier, szef MSZ, sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych" - powiedział Waszczykowski.

  Hehehehe panie Waszczykowski zapomniał pan o sobie i reszcie rządu z PIS którym nie ufa większość społeczeństwa.

  cenzor co zrobisz????

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama