Nowy numer 21/2018 Archiwum

W piątek uroczystość NSPJ - czy można jeść mięso?

Kościół szczególnie czci Serce Jezusa w piątek po oktawie Bożego Ciała.

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa wywodzi się z czasów średniowiecza, jednak rozpowszechnił się w Kościele i został oficjalnie uznany pod wpływem objawień, jakie miała w XVII w. mistyczka św. Małgorzata Maria Alacoque. Tak, jak w maju katolicy w szczególny sposób oddają cześć Maryi, tak czerwiec jest miesiącem poświęconym Sercu Jezusa. Szczególny wymiar ma uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą celebrujemy w piątek po oktawie Bożego Ciała. Teksty liturgiczne koncentrują się tego dnia szczególnie mocno na miłości Boga do człowieka.

Uroczystość NSPJ, podobnie jak wszystkie inne uroczystości przypadające w piątek, znosi obowiązującą katolików w ten dzień tygodnia wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych.

« 1 »

Zobacz także

 • GośćZainteresowany
  22.06.2017 19:54
  A Matka Boża w Fatimie o co prosiła?
 • Gość
  22.06.2017 20:02
  Kazdorazowo dyskusja nad wyjatkami od nakazu piatkowego postu jest niezwykle ozywiona, mnostwo wpisow i faryzejskie dzielenie wlosa na czworo... Mozna, nie mozna, itp. itd. Moze lepiej byloby zwyczajnie przestac marudzic i po prostu powstrzymac sie od jedzenia miesa w kazdy piatek. Chyba kazdego na to stac? Czy to w obecnych czasach naprawde az takie trudne?
  doceń 4
 • Gość
  22.06.2017 20:39
  Co mówi Dekalog o jedzeniu mięsa w piątki ? Grzechem jest postępowanie wbrew woli Boga , czy wbrew woli uczonych w Piśmie ?
 • Gość
  23.06.2017 10:52
  W tym roku dzisiaj przypada kolejny tzw. piątek papieża Klemensa XIII w dodatku "podwójny". Więc ci, którzy praktykują te piątki i tak poszczą o chlebie i wodzie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama