Nowy numer 41/2019 Archiwum

Papież ustanowi komisję ds. diakonatu kobiet

Powołanie komisji ds. zbadania diakonatu kobiet zapowiedział Franciszek podczas spotkania z uczestniczkami posiedzenia Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich (UISG), które odbywa się obecnie w Rzymie.

Wspomniał o tym w czasie audiencji, udzielonej 12 maja około 900 przedstawicielkom tej organizacji oraz żeńskich wspólnot zakonnych.

W przemówieniu do zakonnic papież zapowiedział, że utworzy komisję do zbadania możliwości przyznania kobietom posługi w Kościele w charakterze diakonis.

Następnie uczestniczki spotkania zaczęły zadawać mu pytania, z których jedno dotyczyło "przyczyn wykluczania kobiet ze służenia Kościołowi w postaci diakonatu". Zakonnice przypomniały Ojcu Świętemu, że posługa taka istniała już w Kościele pierwotnym i zapytały wprost: "Dlaczego nie utworzyć oficjalnej komisji, która mogłaby rozważyć to zagadnienie?".

W odpowiedzi na to pytanie Franciszek wyznał, że rozmawiał już kiedyś na ten temat z pewnym "dobrym, mądrym profesorem", który badał posługę diakonis w pierwszych wiekach Kościoła. Wyjaśnił, że nie było jeszcze wówczas jasne, jaka była ich rola. "Kim były te diakonise? Czy były wyświęcane czy nie?" - zapytał przyszły papież owego profesora. Tamten odpowiedział, że nie jest to do końca jednoznaczne, jaką rolę one pełniły.

"Czy utworzyć komisję oficjalną, która mogłaby zbadać tę kwestię?" - zapytał głośno Franciszek. I odpowiedział: "Myślę, że tak. Byłoby dobrze dla Kościoła wyjaśnić to. Zgadzam się". Oznajmił, że porozmawia o "zrobieniu czegoś w tym rodzaju", a następnie potwierdził: "Zgoda. Wydaje mi się pożyteczne, aby powstała komisja, która to dobrze wyjaśni".

« 1 »

Zobacz także

 • Anna
  13.05.2016 13:39
  To nowe pomysły skończą się tak, że kościoły będą puste,albo zamieniane na sklepy i dyskoteki. Protestanci mogli odejść do katolików. A do kogo my odejdziemy?
  doceń 14
 • E.
  13.05.2016 16:05
  Szalenie bawi mnie, jak wielu jest OBURZONYCH na Papieża. Zbyt liberalnego. Gdyby nie ten liberalizm obecnego Kościoła, nie moglibyście Państwo tak prowokacyjnie i bez konsekwencji nazywać Papieża schizmatykiem. Gdyby nie liberalizm Kościoła dziś, w ogóle nie byłoby opcji komentowania pod tym artykułem. Taki to zły liberalny Kościół...
  doceń 42
 • Tedii
  14.05.2016 00:42
  wystarczy looknąć na to co na ten temat twierdzi JPII i wszystko jest jane
  doceń 7
 • Gość
  24.11.2016 14:44
  JA BYM CHCIAŁA SŁUŻYĆ W DIAKONACIE DLA KOBIET BO PAN MNIE WOŁAŁ I TERAZ TO ZROZUMIAŁAM CO MI MÓWIŁ I SCHECIA CHCE POMAGAĆ SWOIM BRACIOM KSIEŻOM W KOŚCIELE ALE WIEM ŻE CHCE PIERWSZO ZDAĆ SZKOŁE A PÓŻNIEJ BEDE MOGŁA SŁUŻYĆ PANU JEZUSOWI JA NAWED BYM MOGŁA GOTOWAĆ DLA KSIEŻY .BO UCZE SIĘ W SZKOLE KUCHARSKIEJ I GRAM W NOGE Z KOLEGAMI Z PODWÓRKA I Z BRATEM
  doceń 36

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL