Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Śmierć dzieciom

Holandia chce finansować badania nad eutanazją w przedziale wiekowym od pierwszego do dwunastego roku życia.

Minister zdrowia w Holandii Edith Schippers zdecydowała się na dofinansowanie badań dotyczących eutanazji dzieci między 1 a 12. Chce przeznaczyć na ten cel 450 tys. dolarów. Co prawda w zeszłym tygodniu twierdziła, że nie ma wystarczających powodów, by wprowadzić legalne zabijanie w tej grupie wiekowej. Debata jednak nie została zamknięta. Krytycy przestrzegają, że takie decyzje mogą doprowadzić do legalizacji zabijania pacjentów "każdej kategorii".

Niższa izba parlamentarna już wyraziła poparcie dla eutanazji dzieci. W Holandii zabijanie noworodków jest legalne do 12 miesiąca, a młodzieży między 12 a 17 rokiem życia ze względu na "stany psychiczne" i jeśli rodzice się nie sprzeciwiają. 

Nowa ustawa pozwalałaby podejmować decyzję rodzicom wraz z lekarzem, jeśli dziecko nie mogłoby samo jej podjąć. Eduard Verhagen, profesor pediatrii, w zeszłym roku tłumaczył: "Mówimy o wyjątkowych sytuacjach, w których dziecko jest prawie martwe i jedna prośba rodziców może pomóc umrzeć mu z godnością".

Krytycy nazwali projekt "o jeden most za daleko". Obawiają się, że rodzice, którzy nie mogą znieść widoku swojego cierpiącego dziecka, będą podejmowali wyłącznie decyzję o zabiciu go. Minister zdrowia bierze pod uwagę te obawy, ale z drugiej strony już zastanawia się nad wyjątkami.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze